Uchodźcy z Ukrainy i pomoc humanitarna przejadą A1, A2 i A4 za darmo. Wystarczy numer rejestracyjny

Autostrady A1, A2 i A4 zostaną otwarte dla Ukraińców. Samochody z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi oraz organizacji niosących pomoc obywatelom Ukrainy przez cały marzec nie będą ponosić opłat za poruszanie się płatnymi odcinkami.

Operatorzy autostrad dołączają się do pomocy uchodźcom z Ukrainy napadniętej Przez Rosję i pogrążonej w wojnie. Najpierw o zlikwidowaniu opłat za poruszenia się autostradą poinformowali przedstawiciele A1 oraz A2, a we wtorek dołączyła do nich trasa A4 między Katowicami a Krakowem

Zobacz wideo Potężny wybuch w Charkowie. Rakieta uderzyła w budynek lokalnych władz Wybierz serwis

A1, A2, A4. Autostrady otwierają płatne odcinki dla Ukraińców 

Odcinek płatny na A1 to 152-kilometrowa trasa między Rusocinem (woj. pomorskie) a Nową Wsią (woj. kujawsko-pomorskie). Na A2 obejmie to cały koncesyjny odcinek między Świeckiem (woj. lubuskie) a Koninem (woj. wielkopolskie). Na obu tych trasach Ukraińcy zwolnieni są z opłat.  

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez firmę Stalexport Autostrady, która zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem, operator ten "w związku z sytuacją wywołaną konfliktem zbrojnym w Ukrainie, zwrócił się do Ministra Infrastruktury o zgodę na zwolnienie z poboru opłat". 

Autostrady A1, A2, A4 bezpłatne dla uchodźców 

Zwolnienie obejmuje pojazdy z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi oraz pojazdy lub grupy pojazdów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe jako niosących pomoc dla obywateli Ukrainy.

Ministerstwo Infrastruktury zezwoliło na zwolnienie z opłat jeszcze tego samego dnia. Zgoda na przejazd autostradami bez opłat będzie obowiązywać od 1 do 31 marca 2022 roku. Wszyscy operatorzy podkreślali, że ich decyzja to kolejny akt solidarności z Ukrainą.  

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Więcej o: