PIT. Pomoc dla Ukrainy będzie można uwzględnić w podatku dochodowym? "To działanie CSR"

Pomoc dla Ukrainy. Nocleg, śpiwory, jedzenie, datki - od początku inwazji Rosji na Ukrainę Polacy ruszyli na pomoc okazując swoje wsparcie dla Ukraińców w każdy możliwy sposób. Dary rzeczowe oraz bezpłatne usługi dla Ukrainy będzie można rozliczyć w podatku dochodowym.

- Z podatkowego punktu widzenia, pomoc dla Ukrainy możemy rozważać jako darowiznę, 1 proc. podatku, ewentualnie jako koszty uzyskania przychodów w ramach działalności tzw. CSR (czyli społecznej odpowiedzialności biznesu) - powiedziała dla money.pl Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partnerka w Grant Thornton. 

Zobacz wideo Ukraina w UE? Przydacz: Można w tym momencie nadać Ukrainie status kandydata

Pomoc dla Ukrainy, a PIT

Wsparcie na rzecz Ukrainy za pomocą 1 proc. mogą przekazać jedynie osoby fizyczne wypełniające formularz PIT-37. Dotyczy to również ryczałtowców oraz przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym

Wystarczy złożyć roczne zeznanie podatkowe i wpisać w nim KRS organizacji wpisanej na listę posiadającej status Organizacji Pożytku Publicznego, która pomaga Ukrainie. Większość organizacji pozarządowych prowadzi zbiórki pieniędzy dla Ukraińców.  

Ustawa o podatku dochodowym przewiduje również darowizny, które można odliczyć od rocznego dochodu. Jak informuje portal money.pl pieniądze w ramach darowizny mogą być przekazane również organizacjom spoza Polski, ale muszą to być organizacje zarejestrowane w UE lub EOG. Taki zapis wyklucza więc możliwość odliczenia od dochodu darowizny na rzecz organizacji ukraińskich. 

Więcej o wojnie w Ukrainie przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Darowizna dla Ukrainy. Czy można rozliczyć?

Darowizn nie uważa się za koszty uzyskania przychodu, ale wydatki na tzw. CSR, czyli wydatki związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu już tak. Działalność CSR oddziałuje na społeczeństwo czy środowisko, które nie jest bezpośrednio związane z działalnością przedsiębiorstwa. Może ona jednak wpływać na postrzeganie firmy, jej wizerunek i wiarygodność, a także reputację czy lojalność lub motywację pracowników.  

- Niektóre działania związane z pomocną Ukrainie, zwłaszcza nakierowane na działania lokalne w stosunku do uchodźców z Ukrainy, wsparcie ukraińskich społeczności i przedsiębiorców, na pewno będzie miała charakter działań CSR, a przez to może stanowić koszt uzyskania przychodu - powiedziała money.pl doradczyni podatkowa. 

Według informacji portalu w poniedziałek Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wniosło petycję do władz o zwolnienie z podatku dochodowego przychodów ze świadczeń rzeczowych lub pieniężnych dla tych osób, które z powodu wojny w Ukrainie znalazły się na terytorium Polski. Ministerstwo Finansów oficjalnie nie potwierdziło tej informacji.  

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej informacji w artykule:

Więcej o: