Sasin: Kłopoty były przez dezinformację. Dostawy ropy do Polski zabezpieczone

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewnił, że polskim rafineriom nie zabraknie ropy. Podczas konferencji w Lublinie podkreślał, że zakłady są przygotowane do obecnej sytuacji, a problemy z dostępnością paliwa na stacjach były spowodowane działaniami dezinformacyjnymi.

- Od początku tego konfliktu mieliśmy celowo wzniecony niepokój wśród Polaków, stąd wzmożona sprzedaż paliw na stacjach benzynowych, stąd również przejściowe trudności w zaopatrzeniu tych stacji - mówił we wtorek wiceszef rządu.

Zapewnił, że "nie ma żadnego powodu do niepokoju". - Od wielu miesięcy przygotowywaliśmy się na tego typu sytuację - zarówno jeśli chodzi o gromadzenie zapasów jak i podpisywanie odpowiednich kontraktów z naszymi partnerami innymi niż Rosja. Jesteśmy na każdą okoliczność przygotowani - powiedział Jacek Sasin.

Zobacz wideo Baca-Pogorzelska: Trzeba jak najszybciej odciąć Rosję od wpływów ze sprzedaży surowców

Jacek Sasin o sankcjach dla Rosji

Jacek Sasin przypomniał, że Polska opowiada się za sankcjami dla Rosji obejmującymi również handel surowcami energetycznymi - węglem, ropą naftową i produktami ropopochodnymi oraz gazem.

Uważamy, że dzisiaj kupowanie tych surowców od Rosji to jest de facto wspomaganie rosyjskiej zbrodniczej machiny wojennej, która niszczy Ukrainę, zabija Ukraińców

- podkreślił wicepremier. Przypomniał jednocześnie, że nałożenie sankcji "to musi być decyzja całej Unii Europejskiej". Jacek Sasin dodał, że premier Mateusz Morawiecki zabiega o zgodę Wspólnoty na restrykcje obejmujące handel surowcami.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

- Pan premier Mateusz Morawiecki, odbywając liczne spotkania zarówno z przywódcami unijnych instytucji jak i z szefami państw i szefami rządów krajów Unii Europejskiej, mówi (...) wyraźnie, że te sankcje powinny być nałożone - powiedział wiceszef rządu.

Jest przekonany, że podobnie jak udało się to z zamknięciem przestrzeni powietrznej UE dla rosyjskich samolotów i sankcjami dotyczącymi systemów finansowych, tak uda się też Polsce przekonać inne państwa unijne do sankcji obejmujących surowce energetyczne. Mówił, że "takie decyzje mają duże szanse w najbliższym czasie zapaść".

Sasin o całkowitym odcięciu Rosji

Jacek Sasin podkreślał, że "Rosja powinna być krajem całkowicie izolowanym, ale przede wszystkim powinna być odcięta od zewnętrznego finansowania".

- Musimy mieć świadomość, że dzisiaj każde euro, każdy dolar, każda waluta, która trafia do rosyjskich firm, instytucji, do państwa rosyjskiego, są to pieniądze, które służą niszczeniu światowego pokoju, niszczeniu Ukrainy, tej machinie wojennej - dodał wicepremier. Jacek Sasin ocenił, że świadomość tego jest coraz większa zarówno w krajach Unii Europejskiej jak i w innych krajach, z którymi współpracujemy.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj. 

Więcej o: