Chiny zwiększają wydatki na wojsko, setki miliardów dol. Jest też zapowiedź "rozwiązania kwestii Tajwanu"

Chiny zapowiedziały zwiększenie wydatków na obronność o 7,1 proc. PKB ma natomiast wzrosnąć o 5,5 proc. Chiny zapowiedziały też, że nie wykluczają użycia siły, aby rozwiązać kwestię Tajwanu.

Chińska Partia Ludowa w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie na sobotniej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) przedstawiła planowane wydatki rządu na 2022 rok. 

Premier Li Kengiang ogłosił, że celem jest wzrost gospodarczy o 5,5 proc. Jednocześnie wydatki na obronność mają wzrosnąć o 7,1 proc. względem poprzedniego roku. Łącznie Chiny wydadzą 229 miliardów dolarów na zbrojenia. To najwięcej od 2019 roku - podaje AFP. Więcej w wojsko inwestują tylko Stany Zjednoczone, które na ten cel przeznaczają rocznie ok. 780 miliardów dolarów.

Premier Li powiedział, że w 2022 roku Chiny zwiększą tempo modernizacji logistyki sił zbrojnych oraz zapewnią armii nowoczesne uzbrojenie.

Zobacz wideo Czy Chiny są w stanie wpłynąć na Rosję? Paweł Borys tłumaczy

Chiny szykują inwazję na Tajwan?

Podczas przemówienia premie Li powiedział, że Chiny dążą do "rozwiązania kwestii Tajwanu" i pokojowego zjednoczenia Chin. Tajwan mimo własnych rządów, nie jest powszechnie uznanym państwem na arenie międzynarodowej. Chiny uważają go za część kraju (stąd nazwa Chińskie Tajpej, używana np. na igrzyskach olimpijskich). 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Premier Li powiedział, że podejście Chin do Tajwanu się nie zmieniło. Przyznał również, że Chiny nie wykluczają użycia siły, by przejąć kontrolę nad wyspą. Dodał, że jego kraj nie zgadza się na "działalność separatystyczną na rzecz niepodległości Tajwanu i stanowczo sprzeciwia się zagranicznej ingerencji".

Już jesienią Chiny zaczęły zwiększać swoją aktywność w regionie. Wcześniej w okolice wyspy wysyłano po kilka samolotów dziennie, w październiku liczba ta wzrosła do kilkudziesięciu. To demonstracyjne loty, w których chińskie samoloty nie naruszały tajwańskiej przestrzeni lotniczej. 

Polska również zwiększa wydatki na obronność

W związku z sytuacją wokół Ukrainy wzrost wydatków na wojsko zapowiedziało wiele krajów, w tym Polska. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w czwartek o poprawce przewidującej zwiększenie wydatków na obronność do 3 proc. PKB. To oznacza, że rząd będzie musiał znaleźć przynajmniej kilkanaście miliardów złotych więcej na wojsko.

Według planów Kaczyńskiego rząd zastosuje podobny sposób finansowania armii jak w przypadku wydatków na walkę z COVID-19, tj. wypchnie je poza budżet. Będą finansowane "z kredytów, także bardzo długoletnich, z obligacji, w pewnej mierze także takich, które mogą być umorzone".

Obecnie wydatki na obronność w Polsce wynoszą ok. 2,2 proc. PKB. W 2022 r. na ten cel, według budżetu państwa, mamy wydać ok. 58 mld zł. Oczywiście wiele zależy od dokładnego nominalnego wzrostu PKB w 2021 r. oraz tego, co stanie się w polskiej gospodarce w 2022 r., niemniej można bardzo wstępnie szacować, że od 2023 r. na wojsko Polska będzie wydawać ok. 75-85 mld zł rocznie. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: