Mastercard i Visa zawieszają płatności dla Rosjan. Jest reakcja rosyjskiego banku centralnego

W ciągu najbliższych kilku dni płatności kartami Visa i Mastercard zostaną zawieszone dla Rosjan. Tamtejszy bank centralny uspokaja obywateli, że wszystkie karty wydane przez rosyjskie banki będą działać, choć jedynie na obszarze tego kraju.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, nad ranem. Ukraińcy twardo się bronią - zarówno zawodowa armia, jak i dołączające do niej coraz liczniejsze siły obrony terytorialnej, do której miało zaciągnąć się już 100 tysięcy osób. Zachód odpowiada, wysyłając sprzęt wojskowy i pomoc humanitarną do Ukrainy i uderzając w Rosję sankcjami. Najnowsze informacje można śledzić na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo

W komunikacie wydanym 5 marca przez Mastercard - jedną z wiodących spółek, która zrzesza ponad 25 tysięcy instytucji finansowych - czytamy, że firma nie pozostaje obojętna wobec wojny panującej w Ukrainie. "Od ponad tygodnia świat przygląda się szokującym wydarzeniom, które są efektem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nasi koledzy, nasi klienci i nasi partnerzy zostali dotknięci w sposób, którego większość z nas nie mogła sobie wyobrazić" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie głównej firmy.

Spółka postanowiła podjąć zdecydowane kroki w związku z obsługą rosyjskich klientów.

Karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą już obsługiwane przez sieć Mastercard poza Rosją. A każda karta Mastercard wydana poza granicami kraju nie będzie działać u rosyjskich sprzedawców ani w bankomatach

- tłumaczy Mastercard.

Szpital w Mariupolu. Lekarze operują rannych Wojna w Ukrainie. Mariupol - 400 tys. mieszkańców "w rosyjskiej niewoli"

Visa również reaguje

Visa, amerykańska spółka zajmująca się wydawaniem kart płatniczych, zapowiedziała podobne konsekwencje dla obywateli Rosji. W oficjalnym oświadczeniu spółki czytamy:

Wszystkie transakcje zainicjowane kartami Visa wydanymi w Rosji przestaną działać poza tym krajem, a karty Visa wydane przez instytucje finansowe poza Rosją nie będą już działać w Federacji Rosyjskiej.

Al Kelly, dyrektor wykonawczy Visa Inc., skomentował działania firmy w związku z aktualną sytuacją. "Postanowiliśmy działać w efekcie niesprowokowanej inwazji na Ukrainę i wydarzeń, których nie możemy zaakceptować, a których doświadczamy. Jest nam przykro z powodu skutków, które będzie to miało dla naszych partnerów, klientów, sprzedawców i posiadaczy kart, których obsługujemy w Rosji" - dodał.

Mariupol Wojna w Ukrainie. "Katastrofalna sytuacja" w Mariupolu [PODSUMOWANIE]

Bank centralny Rosji nie widzi problemu

Oświadczenia Visa i Mastercard skłoniły rosyjski bank centralny do zajęcia stanowiska w sprawie płatności na terenie Rosji. Bank poinformował, że karty wydane przez rosyjskie banki będą nadal działać na terenie kraju aż do dnia ich wygaśnięcia.

Transakcje na nich są przetwarzane w kraju, w Krajowym Systemie Kart Płatniczych i nie podlegają sankcjom. Środki klientów na rachunkach powiązanych z takimi kartami są w pełni zapisane i dostępne

- przekazano w komunikacie. Bank centralny dodał, że posiadacze kart Visa i Mastercard będą mogli nadal dokonywać transakcji we wszystkich bankomatach, płacić kartami płatniczymi oraz dokonywać przelewów z karty na kartę. Poinformowano także, że międzynarodowe transakcje nie będą możliwe. Dotyczy to zarówno płatności za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, jak i korzystania z tych kart za granicą.

Rosjanie nie mają dostępu do płatności

W Rosji nie działają zarówno Apple Pay, jak i Google Pay. Sankcje, narzucone przez światowe firmy i spółki, są następstwem inwazji Rosji na Ukrainę. Mogą doprowadzić do tego, że obywatele Rosji zaczną krytycznie patrzeć na obecną sytuację - nie tylko na samą wojnę, lecz także władze, które do niej doprowadziły. 

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: