Korea Południowa nakłada sankcje na bank centralny Rosji. Dostanie się również Białorusi

Korea Południowa wstrzymała współpracę z rosyjskim bankiem centralnym, a przy okazji zakazała inwestycji w rosyjskie obligacje rządowe. Wcześniej Seul zapowiedział sankcje na Białoruś za jej udział w inwazji na Ukrainę.

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Płd. poinformowało w poniedziałek o zawieszeniu transakcji finansowych z rosyjskim bankiem centralnym i zawieszeniu obrotu obligacjami rządowymi - podaje Agencja Reutera. Wcześniej podobne decyzje podjęły Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

Seul zapowiedział w niedzielę, że zaostrzy również eksport na Białoruś w związku z jej udziałem w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rząd nie podał żadnych szczegółów, ale wyjaśnił, że zastosowane środki będą podobne do tych, jakie wprowadzono przeciwko Rosji - wyjaśnia Agencja Reutera.

Przypomnijmy, że 1 marca władze Korei Południowej nałożyły sankcje na siedem największych rosyjskich banków, w tym na Sbierbank. Seul dołączył również do międzynarodowych sankcji, odcinając rosyjskie banki od systemu SWIFT i wstrzymując eksport m.in. elektroniki, półprzewodników, komputerów, czujników i laserów, elementów nawigacyjnych oraz awioniki do Rosji.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja bombardowana zachodnimi sankcjami. Wycofał się m.in. Mastercard i Visa

Liczne międzynarodowe koncerny podjęły decyzje o zawieszeniu działalności w Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę. W niedzielę Mastercard i Visa, dwaj giganci zajmujący się obsługą płatności kartowych, ogłosili, że zawieszają wszystkie operacje w Rosji. Również operator kart płatniczych American Express postanowił zawiesić swoje operacje - zarówno w Rosji, jak i na Białorusi. Karty wydawane przez spółkę nie będą działały w na terenie obu krajów.

Z rosyjskiego rynku wycofał się m.in. Netflix. W Rosji niedostępny jest również Facebook i Twitter, a Google i Microsoft znacząco ograniczyły swoją obecność w tym kraju.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Baca-Pogorzelska: Trzeba jak najszybciej odciąć Rosję od wpływów ze sprzedaży surowców
Więcej o: