Wojna w Ukrainie. Chiny przekażą prawie 800 tys. dolarów pomocy humanitarnej dla Ukrainy

Chiny nie zmieniają swojego stanowiska w sprawie Wojny w Ukrainiem - powiedział na środowej konferencji prasowej Zhao Lijian, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych. Chińczycy wojnę nazywają konfliktem i winią za nią NATO i USA. Mimo tego kraj postanowił przekazać przez chiński Czerwony Krzyż towary pierwszej potrzeby o wartości 5 mln juanów (791 tys. dolarów) na pomoc humanitarną ofiarom rosyjskiej inwazji.

Zdaniem Zhao Lijiana, kroki podejmowane przez NATO pod auspicjami USA sprawiły, że napięcia między Ukrainą i Rosją znalazły się na granicy "punktu krytycznego". Przedstawiciel resortu spraw zagranicznych zaapelował też do USA o poważne traktowanie chińskich obaw dotyczących obecnej sytuacji i niepodważania praw i interesów Chin w relacjach z Rosją.

Chińskie władze konsekwentnie nie określają sytuacji w Ukrainie mianem wojny. Do tej pory nie potępiono też Rosji za inwazję na Ukrainę, ani za działania wojenne, w których ofiarą jest ludność cywilna. 

Chiny przekażą 800 tys. dolarów na pomoc humanitarną Ukrainie

Chińskie MSZ poinformowało też o planach przekazania pomocy humanitarnej na rzecz ofiar wojny w Ukrainie w postaci towarów pierwszej potrzeby o wartości prawie 800 tysięcy dolarów amerykańskich, na co złożą się zapasy jedzenia, czy artykuły codziennego użytku.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Pomoc ma być przekazana przez Chiński Czerwony Krzyż. Nie podano, gdzie ma trafić i kto zajmie się dystrybucją dóbr na miejscu.

Chiny o sankcjach

W kontekście amerykańskich sankcji na Rosję Chiny zamierzają podejmować "wszelkie niezbędne działania" na rzecz ochrony interesów chińskich firm i Chińczyków. Rzecznik chińskiego MSZ mówił również, że kraj zdecydowanie odrzuca jednostronne sankcje nałożone na Rosję, które nie mają żadnych podstaw w prawie międzynarodowym.  

Posługiwanie się pałką w postaci sankcji nigdy nie zagwarantuje pokoju i bezpieczeństwa, a jedynie przyniesie poważne straty dla gospodarki i życia ludzi, co będzie przegraną dla obu stron sytuacji i będzie prowadzić do dalszych podziałów

- mówił rzecznik MSZ. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: