Spółka P4, operator sieci Play, należąca do francuskiego koncernu telekomunikacyjnego Iliad, podpisała 22 września umowę nabycia 100 proc. udziałów UPC Polska. Firma będącą częścią amerykańskiego koncernu Liberty Global plc, ma zostać przejęta za 7 mld zł. Transakcja wymagała jeszcze tylko zgody Komisji Europejskiej.
Play poinformował w środę, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie UPC, ponieważ transakcja nie budzi zastrzeżeń dotyczących konkurencji. Transakcja o wartości 7 mld zł zostanie sfinalizowana prawdopodobnie 1 kwietnia.
Koncentrujemy się na przygotowaniu integracji Play i UPC oraz bardzo cieszymy się na współpracę z zespołem UPC. W tych trudnych i niepewnych czasach Play i UPC już pokazały, że łączą siły, aby wspierać obywateli Ukrainy. A wkrótce wykorzystamy potencjał obu organizacji do realizacji naszego strategicznego celu, jakim jest stworzenie silnego operatora konwergentnego w Polsce
- powiedział Jean Marc Harion, prezes spółki P4.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
P4 poinformowało również, że transakcja jest realizacją chęci "przyspieszenia inwestycji w sieci światłowodowe oraz przyczynia się do wdrożenia wizji i ambicji spółki w zakresie inwestowania w najnowocześniejsze sieci, usługi mobilne oraz szerokopasmowe".
UPC według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może naliczać swoim odbiorcom zbyt wysokie opłaty za rozwiązanie umowy. Skargi do UOKiK składają pokrzywdzeni klienci, którzy przy rezygnacji z usług UPC muszą płacić trzykrotność kwoty pozostałej do spłacenia.
Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na UPC może być nałożona kara nawet w wysokości 10 proc. obrotu. Podobne sprawy toczą się również w odniesieniu do Netii oraz Vectry. Urząd sprawdza, czy operatorzy nie zastrzegają opłaty za wypowiedzenie umowy przez konsumentów, które są wyższe niż wysokość abonamentu.