Ursula von der Leyen zapowiada nowe sankcje UE na Rosję. "Mówiłam i stanowczo powtarzam: Ukraina zwycięży"

- Unia Europejska przyjmie w sobotę czwarty pakiet sankcji przeciwko Rosji - ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wyjaśniła, że nowe restrykcje mają "jeszcze bardziej odizolować Rosję i wyczerpać zasoby, które wykorzystuje do finansowania barbarzyńskiej wojny".

Kolejne unijne sankcje mają związek z inwazją Rosji na Ukrainę. - Trzy fale sankcji, które przyjęliśmy, a także rozszerzenie ich zakresu w tym tygodniu, bardzo mocno uderzyły w rosyjską gospodarkę - mówiła w piątek szefowa KE.

- Jutro przyjmiemy czwarty pakiet środków, aby jeszcze bardziej odizolować Rosję i wyczerpać zasoby, które wykorzystuje do finansowania tej barbarzyńskiej wojny - podkreśliła.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Rosji Władimir Putin (zdjęcie ilustracyjne)Rosja traci miliardy dolarów i zaufanie inwestorów. Grozi jej bankructwo

Unia Europejska uderzy w Rosję kolejnymi sankcjami. "Ten kryzys jest bezprecedensowy"

Na czym będą polegać sankcje Unii Europejskiej? - Odmówimy Rosji statusu uprzywilejowanego państwa na naszych rynkach. Odbierze to ważne korzyści, jakie Rosja czerpie jako członek Światowej Organizacji Handlu - wyjaśniła Ursula von der Leyen.

Przekazała, że UE będzie także pracować nad zawieszeniem praw członkowskich Rosji w najważniejszych instytucjach finansowych, w tym Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. - Zadbamy o to, by Rosja nie mogła uzyskać od tych instytucji finansowania, pożyczek ani żadnych innych korzyści - dodała.

Unia będzie naciskała na rosyjskie elity powiązane z Putinem, a także na ich rodziny i pomocników. - Upewniamy się, że państwo rosyjskie i jego elity nie mogą wykorzystywać aktywów kryptograficznych do obchodzenia sankcji. Powstrzymamy grupę bliską Putinowi i architektom jego wojny przed wykorzystaniem tych aktywów do wzrostu i transferu ich bogactwa - podkreśliła szefowa KE.

Unia zakaże również eksportu towarów luksusowych do Rosji, a także importu kluczowych towarów w sektorze hutnictwa żelaza i stali. - Uderzy to w centralny sektor rosyjskiego systemu, pozbawi go miliardów wpływów z eksportu i sprawi, że nasi obywatele nie będą dotować wojny Putina - wyjaśniła szefowa KE.

Ale to nie wszystko. - Zaproponujemy wielki zakaz nowych inwestycji europejskich w rosyjskim sektorze energetycznym, ponieważ nie powinniśmy umacniać zależności energetycznej, którą chcemy zostawić za sobą - przekazała Ursula von der Leyen. Zakaz obejmie wszystkie inwestycje, transfery technologii i usługi finansowe w zakresie poszukiwania i produkcji energii.

- Ten kryzys jest bezprecedensowy. Taka jest też jedność i szybkość reakcji, jakie do tej pory wykazały nasze demokracje. Słyszeliście, jak to mówiłam, i stanowczo powtarzam: Ukraina zwycięży - podsumowała swoją wypowiedź szefowa Komisji Europejskiej.

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin (zdjęcie ilustracyjne)"Rosja zapłaci wysoką cenę, jeśli użyje broni chemicznej". USA ogłosiły sankcje

USA również ogłosiły sankcje przeciw Rosji. "Wolny świat się jednoczy, by stawić czoła Putinowi"

W piątek sankcje przeciwko Rosji ogłosił również prezydent USA Joe Biden. Zapowiedział m.in. zawieszenie stosunków handlowych oraz wprowadzenie zakazu importu alkoholu, diamentów i owoców morza.

- Wolny świat się jednoczy, by stawić czoła Putinowi. Jestem gotów podpisać ustawę, która cofa normalne stosunki handlowe z Rosją. Podejmujemy decyzję o zakazie importu m.in. wódki i diamentów - tłumaczył prezydent USA. - Putin jest jedynym agresorem w tej sytuacji i musi za to zapłacić - dodał.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Biden: Nasze sankcje niszczą rosyjską ekonomię. Wpieramy Ukrainę, ale nie będziemy walczyć na jej terytorium [ENG]
Więcej o: