Ursula von der Leyen zapowiada nowe sankcje UE na Rosję. "Mówiłam i stanowczo powtarzam: Ukraina zwycięży"

- Unia Europejska przyjmie w sobotę czwarty pakiet sankcji przeciwko Rosji - ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wyjaśniła, że nowe restrykcje mają "jeszcze bardziej odizolować Rosję i wyczerpać zasoby, które wykorzystuje do finansowania barbarzyńskiej wojny".

Kolejne unijne sankcje mają związek z inwazją Rosji na Ukrainę. - Trzy fale sankcji, które przyjęliśmy, a także rozszerzenie ich zakresu w tym tygodniu, bardzo mocno uderzyły w rosyjską gospodarkę - mówiła w piątek szefowa KE.

- Jutro przyjmiemy czwarty pakiet środków, aby jeszcze bardziej odizolować Rosję i wyczerpać zasoby, które wykorzystuje do finansowania tej barbarzyńskiej wojny - podkreśliła.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Rosji Władimir Putin (zdjęcie ilustracyjne) Rosja traci miliardy dolarów i zaufanie inwestorów. Grozi jej bankructwo

Unia Europejska uderzy w Rosję kolejnymi sankcjami. "Ten kryzys jest bezprecedensowy"

Na czym będą polegać sankcje Unii Europejskiej? - Odmówimy Rosji statusu uprzywilejowanego państwa na naszych rynkach. Odbierze to ważne korzyści, jakie Rosja czerpie jako członek Światowej Organizacji Handlu - wyjaśniła Ursula von der Leyen.

Przekazała, że UE będzie także pracować nad zawieszeniem praw członkowskich Rosji w najważniejszych instytucjach finansowych, w tym Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. - Zadbamy o to, by Rosja nie mogła uzyskać od tych instytucji finansowania, pożyczek ani żadnych innych korzyści - dodała.

Unia będzie naciskała na rosyjskie elity powiązane z Putinem, a także na ich rodziny i pomocników. - Upewniamy się, że państwo rosyjskie i jego elity nie mogą wykorzystywać aktywów kryptograficznych do obchodzenia sankcji. Powstrzymamy grupę bliską Putinowi i architektom jego wojny przed wykorzystaniem tych aktywów do wzrostu i transferu ich bogactwa - podkreśliła szefowa KE.

Unia zakaże również eksportu towarów luksusowych do Rosji, a także importu kluczowych towarów w sektorze hutnictwa żelaza i stali. - Uderzy to w centralny sektor rosyjskiego systemu, pozbawi go miliardów wpływów z eksportu i sprawi, że nasi obywatele nie będą dotować wojny Putina - wyjaśniła szefowa KE.

Ale to nie wszystko. - Zaproponujemy wielki zakaz nowych inwestycji europejskich w rosyjskim sektorze energetycznym, ponieważ nie powinniśmy umacniać zależności energetycznej, którą chcemy zostawić za sobą - przekazała Ursula von der Leyen. Zakaz obejmie wszystkie inwestycje, transfery technologii i usługi finansowe w zakresie poszukiwania i produkcji energii.

- Ten kryzys jest bezprecedensowy. Taka jest też jedność i szybkość reakcji, jakie do tej pory wykazały nasze demokracje. Słyszeliście, jak to mówiłam, i stanowczo powtarzam: Ukraina zwycięży - podsumowała swoją wypowiedź szefowa Komisji Europejskiej.

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin (zdjęcie ilustracyjne) "Rosja zapłaci wysoką cenę, jeśli użyje broni chemicznej". USA ogłosiły sankcje

USA również ogłosiły sankcje przeciw Rosji. "Wolny świat się jednoczy, by stawić czoła Putinowi"

W piątek sankcje przeciwko Rosji ogłosił również prezydent USA Joe Biden. Zapowiedział m.in. zawieszenie stosunków handlowych oraz wprowadzenie zakazu importu alkoholu, diamentów i owoców morza.

- Wolny świat się jednoczy, by stawić czoła Putinowi. Jestem gotów podpisać ustawę, która cofa normalne stosunki handlowe z Rosją. Podejmujemy decyzję o zakazie importu m.in. wódki i diamentów - tłumaczył prezydent USA. - Putin jest jedynym agresorem w tej sytuacji i musi za to zapłacić - dodał.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Biden: Nasze sankcje niszczą rosyjską ekonomię. Wpieramy Ukrainę, ale nie będziemy walczyć na jej terytorium [ENG]
Więcej o: