Pytamy rząd, jak pomaga uchodźcom. MSWiA: Posiłek, lekarz, zakwaterowanie, transport. "Koszty zrefundowane"

Czy i na jaką pomoc ze strony rządu i samorządów mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy, którzy docierają do naszego kraju? Jak wyjaśnia MSWiA w komentarzu przesłanym do Gazeta.pl Polska zapewnia posiłki, zakwaterowanie, dostęp do opieki medycznej i bezpłatny transport.

Liczba uchodźców, którzy przybyli do Polski z Ukrainy sięga niemal dwóch milionów. Gdzie kierowani są po przekroczeniu granicy? Czy samorządy, które wzięły na siebie sporą część obowiązków związanych z niesieniem pomocy, będą mogły liczyć na większą pomóc rządu? Pytania w tym zakresie redakcja next.gazeta.pl skierowała do resortu spraw wewnętrznych. 

Zobacz wideo Jak sankcje nałożone na Rosję odbiją się na naszej gospodarce? Ekspert tłumaczy

Rząd: Ukraińscy uchodźcy otrzymują tymczasowe zakwaterowanie, posiłki, bezpłatny transport

Przedstawiciel Biura Prasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapewnia, że wszelka pomoc udzielana jest na bieżąco. - Osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego - wyjaśnił. - Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie - dodał.

Punkty recepcyjne znajdują się zwykle na dworcach, na które obywatele Ukrainy przybywają do Polski.

Przedstawiciel resortu zapewnił także, że wszyscy przybywający do Polski uzyskują dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej ochrony zdrowia.

Morawiecki na granicy w Korczowej1200 zł miesięcznie dla osób, które przyjmą uchodźców. Morawiecki zapowiedział pomoc

Samorządy mogą liczyć na pomoc. "Koszty zostaną zrefundowane przez rząd"

Ministerstwo odniosło się też do kwestii organizacyjnych. Ukraińscy uchodźcy mogą nie tylko pozostać w kraju, lecz także bezpłatnie dostać się do innych państw. 

- Wojewodowie i samorządy udzielają niezbędnej pomocy w zapewnieniu bezpłatnego transportu do miejsc zakwaterowania organizowanych przez wojewodów i samorządy. Każdemu uchodźcy wojennemu z Ukrainy, który dobrowolnie chce się udać do innego państwa w Unii Europejskiej, rząd polski zapewnia bezpłatny transport autokarowy lub kolejowy - czytamy w przesłanym Gazeta.pl komentarzu.

Władze samorządowe, które ponoszą dodatkowe koszty związane np. posiłkami, tłumaczeniami, transportem, będą mogły liczyć na rekompensaty. - Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadza specjalny fundusz pomocy. Wszystkie koszty, które ponoszą wojewodowie i samorządy - tj. koszty transportu, logistyki, organizacji zostaną zrefundowane przez rząd - wyjaśnia przedstawiciel resortu. 

Wojna w Ukrainie - więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Wolontariusze rzucili się na pomoc już pierwszego dnia wojny

Do Polski przyjechało już więcej uchodźców z Ukrainy, niż do całej Europy podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Według stanu na czwartek 17 marca na godzinę 8.25 podawanego przez Straż Graniczną, polską granicę przekroczyło dotychczas ok. 1,95 mln osób.

Już w pierwszych godzinach po rozpoczęciu wojny na pomoc napływającym uchodźcom rzucili się Polacy, którzy zaczęli na własną rękę organizować noclegi, posiłki czy transport. Z czasem jednak pojawiły się coraz liczniejsze apele o pomoc rządową, ponieważ napływ uchodźców rósł, a moce wolontariuszy zaczęły słabnąć (więcej na ten temat: Sytuacja na Dworcu Centralnym. Potrzeba mieszkań i pieniędzy. "Uchodźcy mówią tylko jedno słowo: dom").

9 marca rządowi udało się przyjąć specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która reguluje m.in. pobyt wschodnich sąsiadów w naszym kraju (np. nadanie numeru PESEL). Przepisy przewidują też wsparcie dla osób, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Otrzymają oni świadczenie w wysokości 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie.

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. 40 złotych dziennie za przyjęcie uchodźcy

Zgodnie z przepisami, każdemu podmiotowi, a szczególnie osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy, może być przyznane dodatkowe świadczenie pieniężne. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy. Na jego rozpatrzenie urząd ma miesiąc. W rozporządzeniu nie znalazł się jednak wzór takiego wniosku - nie ma go także na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej czy stronach urzędów.

Samo świadczenie ma przysługiwać nie dłużej niż przez 60 dni, ale "w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia może być przedłużony". Dodatkowe pieniądze będą wypłacane w kwocie 40 złotych za osobę dziennie. Kwota może być podwyższona przez wojewodę w przypadku, gdy dana osoba zapewniała mieszkanie czy jedzenie obywatelom Ukrainy, zanim w życie weszła specustawa. 

Uchodźcy z UkrainyPomoc Ukrainie. Rozporządzenie ws. pieniędzy na pomoc uchodźcom [ZASADY]

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: