Szwajcaria ujawnia: Rosjanie trzymają grube miliardy na kontach. "Pieniądze pomagają finansować wojnę"

Rosjanie trzymają na tajnych kontach w szwajcarskich bankach nawet 213 mld dolarów. - Część należy do oligarchów lojalnych wobec Kremla. Pieniądze i ich działalność pomagają finansować wojnę - powiedziała Mattea Meyer, współprzewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii.
Zobacz wideo Kwiecień: Jeśli Rosjanie nie spłacą swojego zadłużenia, to nic wielkiego się nie stanie

Według szacunków Szwajcarskiego Stowarzyszenia Bankowców (SBA), Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach od 150 mld do 200 mld franków szwajcarskich. W przeliczeniu na dolary, wartość ich majątku może wynosić nawet 213 mld - informuje Agencja Reutera.

Dodaje, że wartość środków ulokowanych przez Rosjan w niektórych bankach została ujawniona przez SBA po tym, jak Szwajcaria zdecydowała się przyłączyć do sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską.

Russia Ukraine War Sanctions Rosyjscy oligarchowie ratują majątki. Mają swoje sposoby na sankcje

Oligarchowie z Rosji ukrywają pieniądze w szwajcarskich bankach

W Szwajcarii rozpoczęła się debata publiczna o roli tego kraju w światowym systemie finansowym. Lokuje się tam najwięcej zagranicznych depozytów.

Mattea Meyer, współprzewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii wezwała do zamrożenia wszystkich środków należących do osób bliskich Władimirowi Putinowi. Podkreśliła, że pieniądze te służą finansowaniu wojny w Ukrainie. - Część środków należy do oligarchów lojalnych wobec Kremla. Pieniądze i ich działalność pomagają finansować wojnę - powiedziała Meyer, cytowana przez Agencję Reutera.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir Putin przy słynnym stole Oligarchowie nie podskoczą Putinowi. "Jak indyk przed Bożym Narodzeniem"

Zachód wymierzył potężny cios w Rosję. Oligarchowie próbują ratować swoje majątki za granicą

Rosja i jej oligarchowie powiązani z Putinem są "bombardowani" przez sankcje, które dotychczas ogłosiła i nałożyła m.in. Unia Europejska, USA, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Szwajcaria i Monako. Kraje nakładają restrykcje zakładające m.in. zakaz wjazdu oraz zamrożenie bądź konfiskatę aktywów. Ma to związek z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Oligarchowie z różnym skutkiem próbują ratować swoje majątki (jachty i wille) ulokowane za granicą. Pojawiają się nawet pomysły, aby środki pozyskane z przejęcia i sprzedaży np. nieruchomości oligarchów były przeznaczane na odbudowę Ukrainy.

Część obserwatorów liczy, że oligarchowie dotknięci zachodnimi sankcjami zbuntują się przeciw Putinowi lub przynajmniej postarają się przemówić mu do rozsądku. Swój sprzeciw wobec wojny w Ukrainie wyrazili już m.in. Michaił Fridman, Oleg Deripaska czy Anatolij Czubajs.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: