Wielka awaria na kolei. PKP PLK: Sytuacja się normalizuje. Alstom mówi o przyczynach

Sytuacja na kolei stopniowo normalizuje się - informują PKP Polskie Linie Kolejowe. W czwartek rano doszło do poważnej awarii lokalnych centrów sterowania ruchem, co spowodowało odwołanie lub opóźnienia kilkuset pociągów. Według firmy Alstom awaria była spowodowana błędem w działaniu urządzeń.

Służby techniczne i przedstawiciele producenta przywracają do eksploatacji kolejne urządzenia sterowania ruchem w lokalnych centrach sterowania LCS. Oznacza to, że stopniowo normalizuje się sytuacja i przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów - wyjaśniają PKP Polskie Linie Kolejowe.

Pozostały do wykonania prace, które przywrócą sprawność urządzeń na pięciu lokalnych centrach sterowania - Konin, Słupsk, Miastko, Iława i Grodzisk Mazowiecki. W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej. Zakłócenia w ruchu pociągów mogą potrwać do wieczora.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Alstrom podaje przyczynę awarii. "Wdrożyliśmy plan, aby zminimalizować zakłócenia"

Przewoźnicy wprowadzili wzajemne honorowanie biletów. Informacje dla podróżnych są podawane w miarę możliwości na bieżąco na dworcach kolejowych. Dane o kursowaniu pociągów, z uwzględnieniem bieżącej sytuacji, zamieszczają też na swoich stronach. Cały czas nie działa Portal Pasażera PKP. Zwroty biletów można realizować według zasad podanych przez przewoźników.

Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom - producenta, przyczyną usterek był błąd w działaniu urządzeń. "Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania" - oświadczyła firma Alstom. Formatowanie czasu to sposób zapisywania godzin i dat w systemach komputerowych.

Wiceszef resortu infrastruktury Andrzej Bittel zaznaczył, że ta opinia będzie weryfikowana przez służby państwowe. Jak dodał, ten incydent został zgłoszony do odpowiednich służb i jest badany. - Gdy będziemy mieli jednoznaczną informację o naturze i przyczynach zaistnienia tej usterki, będziemy informować - powiedział Andrzej Bittel.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Awaria PKP. Pociągi miały nawet kilka godzin opóźnień

Awaria, do której doszło w czwartek około 4:00 rano, wystąpiła w 19 miejscach na lokalnych centrach sterowania i objęła kilkaset kilometrów linii kolejowych.

"Kłopoty na kolei w całej Polsce. Ok. 4 nad ranem przestało działać kilkanaście Lokalnych Centrów Sterowania ruchem pociągów. Trwa ustalanie przyczyn. Trzeba liczyć się z gigantycznymi opóźnieniami w ruchu pociągów!" - poinformował w czwartek rano na Twitterze dziennikarz Igor Sokołowski.

W wyniku awarii wystąpiło wiele opóźnień, a niektóre kursy zostały odwołane. Pociągi nie wyjechać, przez co miały opóźnienia sięgające kilkudziesięciu minut, a w niektórych przypadkach nawet kilku godzin.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Dlaczego miejsca w pociągu są tak dziwnie ponumerowane?
Więcej o: