Wielka awaria kolejowych centrów sterowania. Producent sprzętu przeprasza. "Nie było żadnego cyberataku"

W Polsce około godz. 4.00 przestało działać 19 lokalnych centrów zarządzania ruchem kolejowym. Międzynarodowy koncern Alstom uciął plotki o cyberataku, które zaczęły pojawiać się w internecie i poinformował, że powodem awarii były "problemy z formatowaniem czasu w systemach".

Nad ranem w wielu miastach Polski doszło do poważnych opóźnień w ruchu kolejowym. - Miedzy 3:30 a 4:00 rano nastąpiła awaria systemu, dotknęła głównie ciągów komunikacyjnych pod Krakowem, w okolicach Koluszek i na linii od Warszawy do Gdańska - wyjaśnił nad ranem wiceprezes PKP PLK, Mirosław Skubiszyński.

Awaria systemu sterowania pociągami. "Nie było cyberatatku"

Przez wiele godzin media spekulowały o przyczynach awarii. Pojawiły się nawet doniesienia, że mogła być skutkiem ataku hakerskiego. W sprawie głos zabrała firma Alstom, międzynarodowy koncern, który produkuje urządzenia wykorzystywane przez polskich kolejarzy. "Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów" - czytamy w komunikacie firmy. 

Firma Alstom poinformowała, że nie doszło do cyberataku na lokalne systemy sterowania ruchem kolejowym. Z oświadczenia wynika, że awarię spowodowały problemy z formatowaniem czasu w systemach.

- czytamy w komunikacie cytowanym przez Informacyjną Agencję Radiową. 

"Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie - na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania" - poinformowała firma w przesłanym do mediów komunikacie.

Minister: Awarie w innych krajach

Awarię skomentował też Michał Adamczyk, szef resortu infrastruktury. "Identyczne, jak w  Polsce usterki elektronicznych systemów sterowania ruchem na sieci kolejowej, dostarczanych przez Alstom/Bombardier miały miejsce nocą na terenie Indii, Singapuru i prawdopodobnie Pakistanu" - wyjaśnił. 

Janusz Cieszyński, odpowiedzialny za kwestie cyfryzacji, poinformował, że w związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds.  Incydentów Krytycznych działającego. "Zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa" - napisał. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Awaria systemu zarządzania pociągami wystąpiła nad ranem. Około godz. 4.00 przestało działać 19 lokalnych centrów zarządzania ruchem kolejowym między innymi w Małopolsce, na Śląsku i na Pomorzu. Spowodowało to duże utrudnienia w ruchu pociągów w całym kraju. Część połączeń została odwołana. Przywracanie normalnego ruchu kolejowego może potrwać do wieczora.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: