PGE ostrzega przed fałszywymi SMS-ami. Chcą wyłudzić pieniądze. "Oszuści znowu w akcji"

Cyberprzestępcy podszywają się pod grupę PGE i wysyłają fałszywe SMS-y. Ostrzegają w nich o rzekomym planowanym odłączeniu energii elektrycznej i konieczności uregulowania należności. "Wejście w link grozi utratą oszczędności" - przestrzega CSIRT KNF.
Zobacz wideo Plaga fałszywych SMS-ów zaatakowała nasze smartfony. Jak nie dać się oszukać? [TOPtech]

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzegł w środę przed oszustami, którzy podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną (PGE). Ich celem jest wyłudzenie pieniędzy.

"Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami, w których cyberprzestępcy podszywają się pod Grupę PGE. W treści wiadomości informują o planowanym odłączeniu energii elektrycznej i konieczności uregulowania należności. Wejście w link grozi utratą naszych oszczędności. Uważajcie!" - pisze CSIRT KNF. "Oszuści znów w akcji" - dodaje PGE.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Oszuści wysyłają podejrzane wiadomości. PGE ostrzega

W zeszłym miesiącu spółka wystosowała podobny komunikat. Ostrzegała przed "podejrzanymi wiadomościami", w których oszuści podszywający się pod PGE próbują wyłudzić pieniądze. Chodzi o fałszywe SMS-y kierowane do klientów oraz osób niebędących klientami PGE, zawierające komunikat o możliwości opłacenia należności bezpośrednio poprzez link, szybki przelew lub BLIK.

"PGE Obrót apeluje do swoich klientów o zachowanie szczególnej ostrożności, nieotwieranie fałszywych linków oraz niewpłacanie pieniędzy na numer konta przekazany w fałszywej korespondencji, a w przypadku wątpliwości o kontakt z PGE Obrót za pośrednictwem kanałów zdalnych lub w stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta" - podkreślono.

Więcej informacji o cyberprzestępczości przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PGE apeluje, aby dokładnie sprawdzać informacje w korespondencji

Spółka podkreśla, aby zawsze sprawdzać informacje otrzymywane drogą pocztową i elektroniczną, gdyż w korespondencji przypominającej o zaległych płatnościach oraz zamiarze wstrzymania dostaw energii elektrycznej zawsze podany jest numer klienta, numer faktury/dokumentu wraz z terminem płatności i kwotą do zapłaty. Nie ma tam natomiast linku kierującego bezpośredniego do systemów płatności internetowych.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: