Paliwowo-energetyczny gigant, jakim staje się Orlen, otrzymał zielone światło na wchłonięcie kolejnego przedsiębiorstwa. W 2020 roku płocki koncern przejął firmę energetyczną Energa S.A, a na początku obecnego Orlen ogłosił fuzję z Grupą LOTOS. Teraz czas na PGNiG.
Transakcja przejęcia początkowo trafiła pod rozważania Komisji Europejskiej, jednak ta decyzje w tej sprawie wolała oddać w ręce UOKiK-u, który miał mieć "doświadczenie w ocenie polskich rynków". Według informacji urzędu, prezes Tomasz Chróstny przeprowadził wnikliwe badanie dot. hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. Opiniować decyzję mieli także prezes Urzędu Regulacji Energetyki oraz spółki Gaz System – operatora gazociągów na terenie Polski.
W wyniku analizy postawiono ultimatum. Orlen otrzyma zgodę na przejęcie PGNiG tylko, jeżeli przedsiębiorstwo sprzeda zależną spółkę Gas Storage Poland zarządzającą magazynami gazu. Pozwoli to zwiększyć dostęp do tych magazynów konkurencji.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
"Pomimo formalnej niezależności Gas Storage Poland od PGNiG, brak separacji właścicielskiej stwarza zachętę do preferowania członków swojej grupy kapitałowej w działalności Gas Storage Poland. Istniałoby zatem ryzyko, że po koncentracji, połączony podmiot mógłby ograniczać dostęp do magazynów gazu swoim konkurentom na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu."
Warunek obejmuje również zakaz prowadzenia działalności na rynkach obrotu gazem ziemnym dla Gas Storage Poland, a ich jego przyszły nabywca musi zostać zaakceptowany przez UOKiK.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
"Realizacja warunku ułatwi konkurentom uczestników koncentracji dostęp do magazynów gazu ziemnego. Powinno to stworzyć sprzyjające warunki do zwiększenia importu gazu ziemnego przez te podmioty. Łatwiejsze będzie bowiem spełnienie obowiązków nakładanych przez prawo energetyczne na importerów w zakresie magazynowania gazu. Dzięki temu, może pojawić się więcej niezależnych ofert na gaz ziemny, zarówno hurtowych, jak i detalicznych" – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że do połączenia dojdzie jeszcze w tym roku. "Jeszcze w tym roku PKN ORLEN połączy się z GK PGNiG. Pozyskana przez nas zgoda UOKiK otwiera drogę do integracji obu firm. W obecnej sytuacji widać wyraźnie, jak ważne są działania wzmacniające bezpieczeństwo i przyspieszające transformację energetyczną Polski i regionu".
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.