Węgry. Zaskakująco mocna podwyżka stóp procentowych. Będą kolejne? "Kierunek jest jasny"

Węgierski bank centralny znów podniósł stopy procentowe - tym razem aż o 100 punktów bazowych. Tymczasem eksperci oczekiwali podwyżki na poziomie 75 punktów. "Kierunek jest jasny. Rynek wycenia tam dojście do 8 proc. jeszcze w tym półroczu" - wskazują ekonomiści z Banku Pekao.

Narodowy Bank Węgier podjął decyzję o podniesieniu stopy procentowej o kolejne 100 punktów bazowych do 4,4 proc. To najwyższy poziom od 2013 roku. Jest to także najwyższa podwyżka stóp w tym kraju od 2008 roku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Stopy procentowe mocno w górę. Mogą jeszcze wzrosnąć

Węgry rozpoczęły cykl podwyżek w czerwcu 2021 r. W tym czasie stopy procentowe były na poziomie 0,60 proc. Początkowo węgierski bank centralny podnosił stopy najczęściej o 30 pb. W 2022 roku dwukrotnie podwyższono stopy o 50 pb, a teraz stopy wzrosły aż o 100 pb, choć oczekiwano podwyżki na poziomie 75 punktów.

Jak zauważają ekonomiści mBanku, decyzja minimalnie pomogła forintowi (węgierskiej walucie). Z kolei jak dodają specjaliści z Banku Pekao, spodziewane są dalsze znaczne podwyżki stóp procentowych. "Kierunek jest jasny. Rynek wycenia tam dojście do 8 proc. jeszcze w tym półroczu" - czytamy.

Więcej informacji gospodarczych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Węgry i wysoka inflacja. W 2022 r. może wynieść nawet 9,8 proc.

Podnosząc stopy procentowe, Węgry walczą z szalejącą inflacją. Tamtejszy bank centralny prognozuje, że w 2022 r. może wzrosnąć do poziomu od 7,5 proc. do nawet 9,8 proc. Natomiast cel inflacyjny, czyli 3 proc., może zostać osiągnięty dopiero w pierwszej połowie 2024 r.

"Wojna rosyjsko-ukraińska stwarza znacznie większe niż zwykle ryzyko dla perspektyw inflacji. Wzrost ryzyka inflacyjnego uzasadnia dalsze zaostrzenie warunków monetarnych" - powiadomiła w komunikacie węgierska Rada Monetarna, którą cytuje Agencja Reutera.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Jak państwo może pomóc kredytobiorcom? Ekspertka: Nie idźmy w kierunku zamrażania WIBOR-u
Więcej o: