Stopy procentowe wzrosną. Jak bardzo? Jest prognoza. "O 1 pkt proc. wyżej niż przed wojną w Ukrainie"

Stopy procentowe będą w Polsce dalej rosły - oceniają zgodnie ekonomiści największych banków. Różnią się jedynie w ocenie skali tego wzrostu. Jaki poziom może osiągnąć wskaźnik, od którego bezpośrednio zależy wysokość raty za kredyty mieszkaniowe?

Stopy procentowe w Polsce osiągnęły poziom najwyższy od niemal dekady. Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej, podnosząca wskaźnik o 0,75 punktów bazowych, nie będzie raczej ostatnią. Zapowiadał to Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, a jednocześnie przewodniczący RPP.  - Cała Rada Polityki Pieniężnej w nowym składzie, prawie już całkowicie nowym składzie, jest zdeterminowana, aby w możliwie krótkim czasie doprowadzić inflację do celu i będziemy w tym konsekwentni i nieustępliwi - tłumaczył szef banku centralnego.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Antywojenne protesty w Rosji. Sprzeciwiający się reżimowi narażają się na surowe kary

Jak bardzo wzrosną stopy procentowe? Ekonomiści mają swoje typy

Rada Polityki Pieniężnej nigdy nie zdradza, jakie konkretnie decyzje podejmie w przyszłości. Dlatego nie ma pewności, ile podwyżek stóp przed nami, ani jak wysokie będą. Mamy jednak prognozy ekonomistów. Co przewidują?  Eksperci Banku Pekao przewidują, że w kolejnych miesiącach podwyżki sięgną 50 punktów bazowych.

Docelową stopę procentową widzimy na poziomie 5 proc. - czyli o 1 pkt proc. wyżej niż przed wojną na Ukrainie

- czytamy w analizie. 

Podobną wartość podają eksperci Banku Millenium. I wyjaśniają, dlaczego podwyżka raczej nie osiągnie wyższego poziomu. "Rada Polityki Pieniężnej będzie chciała uniknąć silnego schładzania gospodarki przez podwyżki stóp, szczególnie mając na uwadze negatywne ryzyka dla gospodarki" - stwierdzają w swoim raporcie. 

Są i inne głosy. PKO BP przewiduje, że stopy wzrosną do poziomu nieco niższego. "Oczekujemy, że RPP zdecyduje się podwyższyć stopy w kwietniu i maju o 50 punktów bazowych, kończąc cykl podwyżek na poziomie 4,50 proc." - piszą. Eksperci mBanku nie wykluczają innej sytuacji - stóp przekraczających poziom 5 proc. "Ryzyko silnego spowolnienia (a nawet recesji) jest w takim scenariuszu dość realne. A to z kolei daje naszym zdaniem nadzieję na możliwość obniżek stóp w 2023 roku. Już wcześniej spodziewaliśmy się takiego scenariusza. Teraz po prostu podnosimy poziom stóp, z którego ta redukcja się zacznie" - piszą, cytowani przez TVN24. 

Prezes NBP Adam GlapińskiStopy procentowe. RPP może sięgnąć po "broń atomową". Nieużywaną od dekad

UKNF z komunikatem do banków

Podobną wartość stóp procentowych w swoim komunikacie publikuje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. "Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania na rynku kredytów hipotecznych oraz w świetle stwierdzonych praktyk stosowania Rekomendacji S przez banki w omawianym zakresie, organ nadzoru zaleca, żeby w procesie oceny zdolności kredytowej wszystkie banki przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 pkt proc." - czytamy w stanowisku opublikowanym w zeszłym tygodniu. 

Stopy procentowe wpływają bezpośrednio na wysokość kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w złotych. Kredytobiorcy decyzje RPP odczuć mogą z opóźnieniem. WIBOR, wskaźnik powiązany z wysokością stóp, jest bowiem aktualizowany w cyklu trzy- lub sześciomiesięcznym. Największa zmiana w obciążeniu portfeli kredytobiorców odczuwalna będzie zatem najbardziej pod koniec roku.

Adam GlapińskiJastrząb Glapiński dziobie złotówkowiczów. 'Takie są reguły życia'

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: