Francja. Komisja Regulacji Energetyki apeluje do obywateli, by oszczędzali gaz i prąd. "Pilna sytuacja"

Francuska Komisja Regulacji Energetyki wezwała wszystkich obywateli do oszczędzania prądu i gazu. Eksperci ostrzegają przed możliwym niedoborem w dostawach z powodu wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję.

Obecna sytuacja pod względem dostaw energii we Francji "jest pilna i dotyczy każdego" - powiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla dziennika "Les Echos" Jean-François Carenco, szef francuskiej Komisji Regulacji Energetyki.

- Musimy oszczędzać gaz i prąd już teraz, inaczej będziemy mieli problemy podczas przyszłej zimy - ostrzegł. Szef komisji tłumaczył, że konieczne jest "zmniejszenie ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia" w gospodarstwach domowych oraz oszczędzanie energii "w sektorach przemysłu i usług, oraz w budynkach publicznych".

Więcej informacji o energetyce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Stacja benzynowa w Niemczch - zdjęcie ilustracyjneNiemcy reagują na wzrost cen energii. 300 euro dodatku i tańsze paliwa na stacjach

Francja przechodzi kryzys. "Interes zbiorowy ma pierwszeństwo przed interesem indywidualnym"

Urząd wezwał też do przyspieszenia budowy terminala, by sprowadzać skroplony gaz ziemny w porcie w Le Havre, a także do uproszczenia procedur administracyjnych w celu przyspieszenia rozwoju odnawialnych źródeł energii we Francji. 

- Kryzys, przez który przechodzimy, musi dać do zrozumienia, że interes zbiorowy ma pierwszeństwo przed interesem indywidualnym - dodał Jean-François Carenco.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Gaz (zdjęcie ilustracyjne)Wspólne zakupy gazu i wypełnienie magazynów. KE ma plan na niższe ceny energii

Problemy z produkcją energii. Francja wyłączyła kilka reaktorów jądrowych 

Wojna w Ukrainie spowodowała znaczny wzrost cen węglowodorów i rodzi pytanie o uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu ziemnego. Francja doświadcza właśnie problemów z produkcją energii z powodu wyłączenia kilku reaktorów jądrowych. Wcześniej wykryto pęknięcia w systemach bezpieczeństwa. W konsekwencji produkcja energii jądrowej we Francji jest na niskim poziomie i odpowiada produkcji z 1991 r. - podaje serwis France24.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Piechota: Należy ograniczyć przewozy przez polsko-białoruską granicę
Więcej o: