PIT obniżony do 12 proc. Zobacz, jak zmieni się twoja pensja. "Ponad 4700 zł rocznie"

Rząd po raz trzeci w tym roku zmienia zasady dotyczące rozliczenia podatków. Wprowadzony na początku roku chaos związany z Polskim Ładem wywołał ogromny nieład. Po niecałych trzech miesiącach Ministerstwo Finansów zaproponowało wycofanie się m.in. z ulgi dla klasy średniej i jednocześnie zaproponowało obniżenie podatku PIT z 17 do 12 proc. Co to oznacza dla pracowników? Sprawdzaliśmy w środowym "Studiu Biznes".

- Na podstawie już Polskiego Ładu, nie płaciliśmy podatku i nasze wynagrodzenie było wyższe w stosunku do tego systemu z ubiegłego roku - o 153 zł -. T to się nie zmieni. Osoby zarabiające najniższe wynagrodzenie w żaden sposób nie zyskają na zmianach wprowadzanych od lipca. Natomiast dla wynagrodzenia wyższego ta korzyść dla nas będzie coraz wyższa. Dla wynagrodzenia 7500 zł ta nasza korzyść w stosunku do systemu z 2021 roku wyniesie 789 zł, ale już przy wynagrodzeniu 12500 zł nasze wynagrodzenie w stosunku do 2021 roku w skali roku będzie wyższe o ponad 4700 zł - tłumaczyła w środowym "Studiu Biznes" Małgorzata Samborska doradczyni podatkowa Grant Thornton. Posłuchaj fragmentu rozmowy: 

Zobacz wideo Jak zmiana opodatkowania wpłynie na wysokość pensji? Ekspertka wyjaśnia

Polski Ład, który z początkiem roku wprowadził ogromne zamieszanie w polskim system podatkowym, zostanie poddany potężnym zmianom. Od lipca zniknąć ma m.in. ulga dla klasy średniej. Stawka podatku PIT zostanie zmniejszona z 17 do 12 proc. Tyle tylko, że rząd nie zamierza wycofywać się z innego rozwiązania obowiązującego od stycznia. Chodzi o składkę zdrowotną w wysokości 9 proc., której - w odróżnieniu od lat wcześniejszych - nie odpisujemy już od podatku. Jak zatem mogą zmienić się pensje Polaków? Sprawdź na grafice.

Porównanie wynagrodzeń po zmianach w podatkachPorównanie wynagrodzeń po zmianach w podatkach Grant Thornton.Więcej o: