Deklaracja CEEB. Większość Polaków wciąż nie zgłosiła źródła ogrzewania. Czas ucieka, a kary będą wysokie

Polacy mają obowiązek zadeklarować, czym ogrzewają dom. Z najnowszych danych wynika, że większość wciąż nie złożyła takiej deklaracji. W przypadku niespełnienia tego obowiązku w terminie (do końca czerwca) grożą kary sięgające 5 tys. zł.
Zobacz wideo Polska pozbywa się kopciuchów? Rzecznik PAS: Najlepiej działają gminy ze Śląska

Od 1 lipca 2021 r. właściciele nieruchomości muszą wysłać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dokument, który potwierdzi sposób ogrzewania domu. To nowy obowiązek, którego niedopełnienie może wiązać się z karą.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mieszkania, nieruchomości (zdjęcie ilustracyjne)Szok popytowy na rynku najmu. Wzrost stawek i spadek liczby ofert

Czym Polacy się ogrzewają? Nowe dane CEEB

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w Polsce szacuje, że w naszym kraju jest 6,2 mln budynków mieszkalnych. Według stanu na 23 marca 2022 r. deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania mieszkania złożyło ponad 2,6 mln osób. To oznacza, że ponad 3,5 mln Polaków wciąż nie dopełniło swojego obowiązku.

Z dotychczas zgromadzonych danych wynika, że większość Polaków używa do ogrzewania pieców, które są szkodliwe dla środowiska. Nieco ponad 1,5 mln właścicieli domów przyznało, że ma kocioł na paliwo stałe, takie jak węgiel, drewno czy pellet. Z kolei ponad 800 tys. Polaków ogrzewa mieszkanie gazem, a 346 tys. używa w tym celu prądu.

Rodzaje i liczba źródeł ciepłaRodzaje i liczba źródeł ciepła Źródło: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

NieruchomościBanki będą oddawać pieniądze osobom, które kupiły mieszkania na kredyt

Deklaracja CEEB. Jak złożyć? Jaka kara za niedopełnienie obowiązku?

Deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania domu można złożyć poprzez profil zaufany. Można również wypełnić wersję papierową, dostępną w urzędzie miasta czy gminy. Jeśli piec ruszył przed 1 lipca 2021 r., termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca 2022 r. Jednak w przypadku nowych budynków, w których uruchomiono źródło ciepła, czas na złożenie deklaracji wynosi 14 dni od uzyskania przez właściciela pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. W przypadku bloków lub kamienic taką deklarację musi złożyć zarządca budynku.

Do CEEB należy zgłosić każde pojedyncze źródło ciepła w domu, jak np.:

  • piec,
  • kominek,
  • kozę,
  • kuchnię węglową,
  • kocioł grzewczy,
  • pompę ciepła,
  • instalację fotowoltaiczną,
  • sieć ciepłowniczą.

Zgodnie z przepisami, osoby, które nie złożą deklaracji o ogrzewaniu w wyznaczonym terminie, mogą zostać ukarane grzywną do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: