Ile zarobił Adam Glapiński w 2021 roku? Są dane z NBP. "To był dobry rok"

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w całym 2021 r. ponad 1,11 mln zł brutto - podał Narodowy Bank Polski. To o 17,8 proc. więcej niż w 2020 r. Miesięcznie zarabiał średnio prawie 93 tys. zł brutto.

Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego w 2021 r. wyniosło 1 115 739 zł i było wyższe niż rok wcześniej o 17,8 proc. W 2020 r. Glapiński zarobił 946 871 zł - wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

Z zestawienia dotyczącego wynagrodzeń w banku centralnym wynika również, że wiceprezes NBP zarobił w 2021 r. 894 365 zł (wzrost o 12 proc. wobec 2020 r.), a drugi wiceprezes 836 743 zł (wzrost o 10 proc.).

"Z taką pensją nawet dwucyfrowa inflacja niestraszna" - skomentował zarobki Glapińskiego ekonomista Rafał Mundry. "Dla prezesa NBP 2021 to był dobry rok" - dodał Łukasz Wilkowicz z Dziennika Gazety Prawnej.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Adam Glapiński'Zbrojenie na wypadek kryzysu'. Ważna umowa NBP. 10 mld euro

Adam Glapiński zostanie prezesem NBP na kolejną kadencję?

Kadencja prezesa NBP upływa 21 czerwca. Prezydent Andrzej Duda złożył 23 lutego do Sejmu wniosek w sprawie powołania Adama Glapińskiego na drugą kadencję na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Glapiński jest prezesem NBP od 2016 roku. Z wykształcenia jest ekonomistą, absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie - obecnej Szkoły Głównej Handlowej. Od 1974 roku jest zawodowo związany z tą uczelnią jako wykładowca. Jest również profesorem nauk ekonomicznych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Prezydent Andrzej Duda chce powołania Adama Glapińskiego na szefa NBPAdam Glapiński ponownie szefem NBP? Projekt prezydenta już w Sejmie

Adam Glapiński w przeszłości pełnił funkcje ministerialne. Był m.in. ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Był posłem I i senatorem IV kadencji. Posiada również doświadczenie w biznesie. Był przewodniczącym rad nadzorczych, m.in. w Banku Rozwoju Eksportu oraz KGHM Polska Miedź.

W 2009 roku pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2010 roku został przez niego powołany do Rady Polityki Pieniężnej.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Glapiński o "panice w dużych miastach". "Mam nadzieje, że w kolejkach do bankomatów nie stali absolwenci SGH"
Więcej o: