Adam Glapiński ponownie szefem NBP? Projekt prezydenta już w Sejmie

Do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie powołania Adama Glapińskiego na drugą kadencję na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego autorem jest prezydent Andrzej Duda.

Adam Glapiński jest prezesem Narodowego Banku Polskiego od 2016 roku. Z wykształcenia jest ekonomistą, absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie - obecnej Szkoły Głównej Handlowej. Od 1974 roku jest zawodowo związany z tą uczelnią jako wykładowca. Jest również profesorem nauk ekonomicznych.

Adam Glapiński w przeszłości pełnił funkcje ministerialne. Był m.in. ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Był posłem I i senatorem IV kadencji. Posiada również doświadczenie w biznesie. Był przewodniczącym rad nadzorczych, m.in. w Banku Rozwoju Eksportu oraz KGHM Polska Miedź.

W 2009 roku pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2010 roku został przez niego powołany do Rady Polityki Pieniężnej.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 106

Inflacja i stopy procentowe. Adam Glapiński komentuje

Na początku lutego prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, iż uważa, że w walce z inflacją pomogłyby kolejne podwyżki stóp procentowych. W tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o pół punktu procentowego.

Wcześniej powiedział, że za miesiąc będzie namawiał Radę do kolejnej podwyżki stóp. Dodał, że podstawowa stopa procentowa może, bez szkody dla gospodarki, wzrosnąć do 4 procent. Prezes NBP dodał, że w walce z inflacją pomogłoby umocnienie złotego.

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,75 procent.

Więcej o: