Polski Ład. Zmiany w zerowym PIT dla emerytów. "Przestał być bonusem"

Rząd zaproponował zmiany w Polskim Ładzie, które w skrócie oznaczają likwidacją ulgi dla klasy średniej i obniżenie podatku dochodowego z 17 proc. do 12 proc. O tym, jakie zmiany mogą dotyczyć emerytów i czy będą one dla nich korzystne rozmawialiśmy w środowym "Studiu Biznes". Posłuchaj fragmentu rozmowy.

Ustawa wywracająca do góry nogami Polski Ład ma ograniczyć także ulgę PIT-0. Chodzi dokładnie o seniorów, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego, zamiast pobierać świadczenie decydowali się na  kontynuowanie pracy. W takim przypadku przysługuje właśnie zerowy PIT od uzyskiwanych dochodów do kwoty 85 tys. zł. Kluczowe jest jednak to, że Polski Ład wprowadził zmianę, która pozwalała na korzystanie z PIT-0 także osobom, które już pobierały świadczenie, ale zdecydowały się je zawiesić i wrócić na rynek pracy. "Część seniorów czeka przykra niespodzianka. ZUS chce zmian w nowo wprowadzonej uldze podatkowej, która zwalnia pensje z podatku dochodowego. Cel jest jeden: chodzi o ograniczenie liczby osób, które teraz z takiej ulgi korzystają" - donosi Fakt.pl.

PIT-O jakich zmian chce ZUS. Co to oznacza dla emerytów?

Na czym miałyby dokładnie polegać zmiany? „Od 1 stycznia 2023 r., zwolnienie będzie obejmowało wyłącznie te osoby, które mimo nabycia uprawnienia do świadczenia nigdy nie pobierały świadczenia emerytalnego. Zatem po zmianie z omawianego zwolnienia nie skorzystają osoby, które powróciły na rynek pracy z emerytury (renty), również korzystające ze zwolnienia w 2022 r." napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy, które wyrzuca do kosza Polski Ład. Dlatego teraz po zmianach nie będzie można wykorzystać PIT-0 by nie zapłacić podatku od wynagrodzenia, jeśli wcześniej pobierało się emeryturę lub rentę rodzinną.

- Gdy  wprowadzono PIT-0, to jednocześnie wprowadzono wysoką kwotę wolną, więc tego PIT-u już tam jest niewiele, który i tak trzeba zapłacić, po drugie teraz obniżono stawkę z 17 do 12 proc., a na ten PIT-0 łapały się osoby, które przede wszystkim mają wysokie dochody, a więc i płacą jakiś PIT, jakiś podatek dochodowy i to by była dla nich jakaś szansa, żeby się z tego zwolnić. Natomiast w zasadzie nie dotyczy to osób o niższych dochodach, w związku z tym, ten PIT-0 w ogóle przestał być jakimkolwiek bonusem - wyjaśniał w środowym "Studiu Biznes" prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów, doradca ekonomiczny Szymona Hołownii. Posłuchaj fragmentu rozmowy.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: