PIT 2022. Nawet 9,6 tys. zł zwrotu podatku dla rodziny. Z jakich ulg podatkowych skorzystać?

Trwa okres rozliczenia ze skarbówką. Choć urząd sam wypełnia deklaracje podatkowe, to warto im się przyjrzeć, by skorzystać ze wszystkich ulg. Rodzina może otrzymać nawet 9,6 tys. zł zwrotu podatku, jeśli skorzysta ze wszystkich odliczeń.

Koniec kwietnia wypada w sobotę, więc datę końcową rozliczenia podatków na formularzach PIT-36 i PIT-37 przeniesiono na poniedziałek 2 maja. Od kilku lat Urząd Skarbowy wypełnia deklaracja za podatników, więc nie grozi nam spóźnienie. 

Skarbówka jednak rozlicza jedynie ulgę prorodzinną. Pozostałe ulgi należy rozliczyć samodzielnie. Dzięki temu można zwiększyć zwrot podatku. 

Zobacz wideo Jak zmiana opodatkowania wpłynie na wysokość pensji? Ekspertka wyjaśnia

PIT 2022. Rodzina może otrzymać nawet 9,6 tys. zł

Ulga na dzieci jest tym większa, im więcej ich wychowujemy. Rodzina z dwójką dzieci może liczyć na przykład nawet na 3290 zł zwrotu podatku - wyjaśnia Artur Kaczmarek, ekspert firmy e-file, producenta programu e-pity cytowany przez dziendobrytvn.pl. Na taką kwotę oprócz ulgi prorodzinnej składa się ulga internetowa (360 zł u każdego z rodziców) i ulga rehabilitacyjna (utrzymanie samochodu - po 2280 zł, wydatki na leki 500 zł) oraz darowizny (500 zł). To wyliczenia przy założeniu, że jeden z małżonków ma umowę o pracę i przychód 50 tys. zł brutto, a drugi UoP na 3 miesiące (przychód 10 tys. zł brutto).

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Na niemal 10 tys. zł mogłaby liczyć z kolei rodzina z czworgiem dzieci, która przeprowadzili termomodernizacją domu. 

Natomiast w przypadku rodziny z czwórką dzieci korzystającej z ulgi prorodzinnej, na internet (po 300 zł przez każdego z małżonków) oraz darowizny (400 zł) i którzy korzystali z ulgi na termomodernizację domu z wydatkami 15 000 zł, kwota zwrotu może wynieść nawet 9,6 tys. zł. Przy założeniu, że zarobki wyglądają następująco: mąż - umowa o pracę 50 000 zł brutto, żona - umowa o pracę 80 000 zł

- wyliczył ekspert. 

Kiedy zwrot podatku?

Zgodnie z treścią oficjalnej strony rządowej zwrotu podatku można się spodziewać w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli deklarację złożono w formie dokumentu papierowego lub 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli dokonano tego w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje. Istnieje również możliwość założenia Karty Dużej Rodziny. Skraca ona czas oczekiwania na zwrot do 30 dni.

Osoby, które w terminie 15 lutego - 2 maja nie złożyły deklaracji ani w formie papierowej, ani elektronicznej, będą czekać na zwrot nawet do 31 lipca 2022 roku. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: