Polski Ład do korekty. Wiceminister Artur Soboń o wysokości swojego podatku: Nie wiem, bo nie liczyłem

- Nie wiem, bo tego nie liczyłem - odpowiedział wiceminister finansów Artur Soboń, pytany w Radiu Zet o wysokość podatku, jaką miałby zapłacić za 2022 r. - Jestem wśród tych, którzy płacą nieco więcej podatków, bo są w drugim progu. W stosunku do 2021 r. stracę - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki i wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedzieli 24 marca kolejną reformę podatkową. Od 1 lipca ma nastąpić m.in. obniżenie stawki PIT z 17 proc. na 12 proc. wobec podatników rozliczających się wg. skali podatkowej, zarabiających do 120 tys. zł rocznie. Nastąpi również likwidacja ulgi dla klasy średniej. Zmiany obejmą jednak dochody osiągane od 1 stycznia 2022 r.

Polski Ład - więcej na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

.Morawiecki obniża podatki, miliony osób mogą stracić więcej niż zyskają

Artur Soboń: Jestem wśród tych, którzy płacą nieco więcej podatków

Wiceminister finansów Artur Soboń w poniedziałek został zapytany, czy wie, ile podatku zapłaci za 2022 rok po zatwierdzeniu korekty Polskiego Ładu. - Nie, bo tego nie liczyłem, choć w moim przypadku byłoby to stosunkowo proste, bo moje wynagrodzenie jest stałe każdego miesiąca. Pewnie sobie takie ćwiczenie zrobię - powiedział w Radiu Zet.

Następnie dodał, że straci w stosunku do 2021 r. - Jestem wśród tych, którzy płacą nieco więcej podatków, bo są w drugim progu. W stosunku do 2021 r. stracę - mówił Soboń.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Artur SobońSoboń o Polskim Ładzie: Odchodzimy od loterii. Zostaje to, co najlepsze

Polski Ład. Budżet państwa straci 15 mld zł. "Na większy deficyt jesteśmy przygotowani"

Wiceszef resortu szacuje, że budżet państwa straci na obniżce podatków 15 mld zł, z czego niespełna 7 mld w tym roku, a pozostałą kwotę w przyszłym. - To jest sytuacja, która skończy się większym deficytem, ale na większy deficyt jesteśmy przygotowani. Musimy sfinansować dziś wzrost gospodarczy, jeśli chcemy utrzymać dynamikę - mówił Soboń.

- My mówimy do tych wszystkich, którzy są dziś na rynku, do przedsiębiorców, podatników: podzielmy się ryzykiem. Zmniejszając podatki dochodowe, mówimy: część ryzyka bierzemy jako państwo na siebie, jesteśmy wobec was fair, zmniejszamy presję, która jest w Polsce - dodał.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Prof. Wojciechowski: Premier mógłby znaleźć sobie kolejne popychadło do naprawy Polskiego Ładu
Więcej o: