Emerytury stażowe 2022. Jaka będzie wysokość świadczenia? "Solidarność" i Duda mają różne projekty

Emerytury stażowe to tak naprawdę dwa różne projekty, które złożyła "Solidarność" i prezydent Andrzej Duda. Czym się różnią te dwie propozycje? Jaka będzie wysokość emerytury stażowej?

"Solidarność" i prezydent Andrzej Duda przedstawili w zeszłym roku dwa różne projekty w sprawie emerytur stażowych. Projekt związkowców jest inicjatywą obywatelską, został złożony 30 września wraz z 235 tys. podpisów obywateli. 15 grudnia 2021 r. odbyło się pierwsze czytanie i zdecydowano o skierowaniu go do dalszych prac w sejmowych komisjach.

Prezydencki projekt również został skierowany do Sejmu, a zgodnie z jego założeniami, emerytury stażowe miałby wejść w życie od początku 2023 roku.

Więcej o emeryturach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury stażowe (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury stażowe. Na stole dwa projekty. A ZUS zwraca uwagę na koszty

Emerytury stażowe. Jaką wysokość świadczenia proponuje "Solidarność"?

Zgodnie z projektem złożonym przez związkowców, prawo do emerytury stażowej przysługiwałoby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach pracy. Warunkiem miałoby też być uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej.

"Solidarność" chce, aby wysokość emerytury stażowej była nie niższa niż najniższa emerytura w danym roku po przepracowaniu wskazanego okresu. Zgodnie z propozycją związkowców, osoby mogłyby kontynuować pracę, aż do spełnienia warunków przejścia na emeryturę powszechną.

Za pracami nad projektem "Solidarności" opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne z wyjątkiem Konfederacji. Lewica zapowiedziała zaś złożenie poprawek. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, od kiedy miałyby obowiązywać przepisy i czy w ogóle wejdą one w życie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Znaleźli sposób, by zwiększyć emeryturę. "Jakby wygrali na loterii"

Emerytury stażowe. Co z propozycją Andrzeja Dudy?

Natomiast projekt prezydenta Andrzeja Dudy posiada nieco inne brzmienie. Zakłada on, że emerytura stażowa byłaby możliwa po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach w przypadku mężczyzn. Obligatoryjnym warunkiem do przejścia na wcześniejszą emeryturę byłoby także osiągnięcie odpowiednio wysokiego kapitału tzn. wystarczającego na wypłatę w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Prezydent chce, aby wysokość emerytury stażowej była naliczana tak samo jak emerytura powszechna. Projekt Andrzeja Dudy również został skierowany do Sejmu. Zgodnie z jego założeniami, emerytury stażowe miałby wejść w życie od początku 2023 roku.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: