Bezrobocie w Polsce spada, a nasz rynek pracy już przyjął 35 tys. pracowników z Ukrainy

Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej poinformowała, że bezrobocie w marcu spadło do 5,4 proc. Maląg zauważała też, że na polskim rynku pracy pojawia się coraz więcej Ukraińców, których "polska gospodarka jest w stanie wchłonąć".

- Do tej pory mieliśmy w Polsce stopę bezrobocia 5,5 proc. Dzisiaj z danych MRiPS wynika, że jest 5,4 proc., pomimo że część obywateli Ukrainy zarejestrowała się jako osoby bezrobotne poszukujące pracy - poinformowała ministerka Maląg na antenie Polsatu. Według danych Eurostatu czyni nas to drugim w UE państwem z najniższym bezrobociem. 

Zobacz wideo Vakuliuk: Gdybym została w Buczy, nie miałabym się, gdzie schować przed rakietami

Bezrobocie w Polsce spada. "Obywatele Ukrainy mogą rejestrować się w urzędach pracy"

Według danych Business Insider z rejestrów osób bezrobotnych ubyło 19,9 tys. nazwisk. Najniższy poziom bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce, gdzie stopa bezrobocia wyniosła w marcu 3,1 proc. Wzrost bezrobocia nie nastąpił w żadnym województwie. Mimo to w marcu wciąż 904 tys. osób było zarejestrowanych jak "bezrobotni". Wynik ten jest o tyle zaskakujący, że część obywateli Ukrainy zarejestrowała się jako osoby bezrobotne poszukujące pracy. 

Wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że "obywatele Ukrainy mogą rejestrować się w urzędach pracy, a dzięki temu mają możliwość korzystania z usług i instrumentów rynku pracy m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego czy szkoleń." Ministerka Maląg na antenie Polsatu zapowiedziała, że "wprowadzane są kolejne udogodnienia ułatwiające nostryfikację dyplomów, by osoby z Ukrainy mogły pracować w swoim zawodzie wyuczonym".

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

35 tys. obywateli Ukrainy znalazło w Polsce pracę 

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Polsce podjęło już pracę 35 tys. Ukraińców. A ponad 700 tys. osób z Ukrainy ma już nadany numer PESEL. Z osób, które znalazły zatrudnienie, 75 proc. stanowią kobiety, które podejmują pracę przede wszystkim w zawodach prostych, ale także w branży hotelarskiej czy gastronomicznej. 

- Widzimy, że nadal sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna i chcemy, by ten potencjał obywateli Ukrainy zagospodarować zwłaszcza tam, gdzie aktualnie jest największe zapotrzebowanie na pracowników - mówiła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej w programie Polsatu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najwięcej osób szuka pracy w wielkich miastach. Rząd zamierza jednak promować zatrudnienie w mniejszych miejscowościach. W promocje te włączają się samorządy z organizacjami pracodawców, by zachęcić obywateli Ukrainy do przemieszczania się również do mniejszych ośrodków, gdzie zazwyczaj jest dużo pracy sezonowej. 

Polska gospodarka jest w stanie wchłonąć tę liczbę nowych pracowników z Ukrainy i na polskim rynku pracy nie stanowią oni zagrożenia dla Polaków - ogłosiła Marlena Maląg w programie "Gość Wydarzeń".

Uchodźcy z Ukrainy po przekroczeniu granic Polski mogą ubiegać się o jednorazowe świadczenie pomocy społecznej w wys. 300 zł. Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczono już na tę pomoc 40 mln złotych. 

Więcej o: