Piotr Nowak dostał dymisję 15 dni temu, ale nadal działa w najlepsze. Prezydent nie spieszy się z podpisem

Piotr Nowak został zdymisjonowany przez premiera ponad dwa tygodnie temu. Wciąż jednak pełni obowiązki ministra rozwoju i technologii i powołał tam właśnie nowy zespół. Dymisję musi bowiem podpisać jeszcze prezydent, zanim wejdzie w życie.

Premier Mateusz Morawiecki dymisję Piotrowi Nowakowi wręczył 24 marca. Ten nie przestał jednak pełnić swojej funkcji ze skutkiem natychmiastowym. Decyzja wchodzi w życie, dopiero gdy podpisze ją prezydent Andrzej Duda. Jego kancelaria poinformowała, że zrobi to "w stosownym momencie". 

Zobacz wideo Fogiel: Zawsze mówiliśmy, że każdy w rządzie PiS powinien ciężko pracować i nikt nie powinien być pewny swojego stanowiska

Piotr Nowak wciąż działa w rządzie mimo dymisji

W środę Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że Piotr Nowak powołał międzyresortowy zespół ds. wspierania konkurencyjności gospodarki polskiej. Jego zadaniem będzie monitorowanie szans i zagrożeń oraz proponowanie rozwiązań dla rozwoju innowacyjnej i przyjaznej przedsiębiorcom Polski.

W ubiegłym tygodniu Interia ustaliła, że Piotr Nowak normalnie pracuje w ministerstwie, gdzie podpisuje nawet dokumenty. Pracownicy resortu nie wiedzieli wówczas, co powinni robić.

- To bardzo dziwne, że Nowak sam podpisuje obecnie dokumenty. Nie wiadomo tylko, czy one mają moc prawną - mówi anonimowo pracownik resortu. Jak dodają kolejni informatorzy, na razie nawet w PiS nie wiedzą, kto powinien zastąpić Nowaka.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dopiero po publikacji artykułu Interii MRiT wydało oświadczenie, w którym wyjaśniło, że "do czasu podjęcia decyzji przez prezydenta, minister jest zobligowany i uprawniony do wykonywania zadań należących do zakresu jego działania, a wszystkie dokonywane przez niego czynności, pozostają w mocy". Resort dodał, że obowiązkiem ministra jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania urzędu, a Nowak nie podejmuje żadnych decyzji, które wnosiłyby zmiany do dotychczasowej strategii MRiT. 

Dymisja Nowaka związana z KPO

Nieoficjalnym powodem dymisji Piotra Nowaka miała być wypowiedź, w której zapowiedział, że "lada chwila" Komisja Europejska pozwoli na uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy, czyli odblokowania środków z funduszu odbudowy. Jak się okazało, słowa te były nieprawdą,co wyjaśniał później rzecznik rządu Piotr Müller.

Piotr Nowak objął fotel ministra rozwoju i technologii w październiku ubiegłego roku. Wcześniej, w latach 2015-2020, pracował  jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Zobacz wideo "Trzeba BYĆ DUMNYM z tego kim jesteśmy"?
Więcej o: