Embargo na gaz i ropę z Rosji? Parlament Europejski przyjął rezolucję

W czwartek eurodeputowani opowiedzieli się za pełnym embargiem na rosyjskie surowce. W przyjętej rezolucji Parlament Europejski domaga się zakazania importu ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu z Rosji.

W czwartek 7 kwietnia odbyła się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Podczas spotkania w Strasburgu za pełnym embargiem na rosyjskie surowce opowiedziało się 513 eurodeputowanych. Przeciwko było 22 polityków a 19 wstrzymało się od głosu. 

Zobacz wideo Czy negocjacje między Zełenskim a Putinem mają sens? Ekspert wyjaśnia

Zakaz importu surowców z Rosji? 513 eurodeputowanych zagłosowało "za"

Eurodeputowani w przyjętej rezolucji wezwali do zaostrzenia sankcji na Rosję. Mają one dotyczyć m.in. "natychmiastowego wprowadzenia pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu".

"Powinien temu towarzyszyć plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE, a także strategia cofnięcia sankcji w przypadku podjęcia przez Rosję kroków w kierunku przywrócenia niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach i całkowitego usunięcia wojsk z terytorium Ukrainy" - wskazali eurodeputowani w wyjaśnieniu do rezolucji.

Gaz putinowskiej Rosji (zdjęcie ilustracyjne) Putinflacja. Inflacja to wina Putina. Wypowiedział wojnę ekonomiczną

Eurodeputowani opowiedzieli się także za uzupełnieniem rezerw gazu

Dodatkowo Parlament Europejski opowiada się za przyspieszeniem procesu "uzupełniania strategicznych rezerw gazu w Unii Europejskiej". Ma to zabezpieczyć przedsiębiorstwa i indywidualnych odbiorców na kolejny sezon grzewczy.

Stanowisko to zostało przyjęte w trybie pilnym. Teraz zostanie poddane negocjacjom między ministrami krajów Unii Europejskiej. Eurodeputowani opowiedzieli się za ustanowieniem obowiązkowego minimalnego poziomu gazu w magazynach, który ma wynosić 80 proc. (do 1 listopada 2022 roku) lub 90 proc. (w kolejnych latach). Za tym stanowiskiem głosowało 516 polityków. 25 osób było przeciw, a 15 się wstrzymało.

Ogrzewanie na gaz Niemcy oszczędzają energię. Obawy przed wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji

Więcej o: