Wniosek o 500 plus - do kiedy złożyć? Marlena Maląg radzi, jak utrzymać ciągłość wypłat

Trwa nabór wniosków do programu 500 plus. W ubiegłym roku zmieniono przepisy i o świadczenie należy ubiegać się co roku. Ministerka Marlena Maląg radzi, jak utrzymać ciągłość wypłat 500 plus.

Rodzice i opiekunowie zgłosili do tej pory 4 miliony 700 tysięcy dzieci do programu "Rodzina 500 Plus" na nowy okres świadczeniowy - poinformowała ministerka Marlena Maląg. Na stronie resortu pojawił się też komunikat dotyczący tego, jak zachować ciągłość świadczeń.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Do kiedy wniosek o 500 plus w 2022 roku? Jak złożyć wniosek?

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej podkreśliła, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, należy składać wnioski o 500 plus do 30 kwietnia. Wyjaśnia, że w przypadku wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja 2022 roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 do 30 czerwca 2022 roku, wypłata świadczenia za czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku. Jeśli rodzic złoży wniosek po 30 czerwca 2022 roku, świadczenie wciąż będzie nam przysługiwało na następne miesiące. 

ZUS nie wypłaci jednak wyrównania za okres od 1 czerwca. Toteż złożenie dokumentów pod koniec lipca oznacza wypłatę tylko za lipiec (i ew. kolejne miesiące). Jeśli wniosek wpłynie pod koniec sierpnia, wypłata nie obejmie wyrównania za czerwiec i lipiec. Ta zasada dotyczy wszystkich wniosków złożonych po 30 czerwca.

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną na trzy sposoby - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub bankowość elektroniczną - przypomina minister Maląg. 

Obsługą 500 plus zajmują się już nie gminy, ale ZUS. Świadczenie jest wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe. 

Osoby, które mają problem z internetem, mogą liczyć na pomoc ZUS i niektórych placówek Poczty Polskiej. Pracownicy pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wypełnieniu wniosków o świadczenie

- mówiła na początku lutego prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zobacz wideo "Trzeba BYĆ DUMNYM z tego kim jesteśmy"?
Więcej o: