AP: Chińskie samoloty "latały masowo" nad Europą. Dostarczyły Serbii rakiety. "Demonstracja siły"

Sześć chińskich samolotów transportowych wylądowało w sobotę na lotnisku w Belgradzie - podaje agencja Associated Press. Chiny miały dostarczyć Serbii rakiety ziemia-powietrze HQ-22. - Chińczycy przeprowadzili demonstrację siły - ocenił serbski analityk wojskowy Aleksandar Radic.

Samoloty transportowe Y-20 z Chin wleciały do Europy przez przestrzeń powietrzną Turcji i Bułgarii i wylądowały w sobotę rano na serbskim lotnisku. Agencja Associated Press przekazała, że Chiny w ramach "dyskretnej operacji" miały dostarczyć serbskim siłom zbrojnym systemy rakiet ziemia-powietrze HQ-22. Maszyny zostały zauważone na aplikacjach, które pozwalają śledzić ruch samolotów w czasie rzeczywistym.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Serbia. Prezydent Aleksandar Vuczić już ogłosił się zwycięzcąSerbia. Vuczić już świętuje reelekcję. Chce pozostać partnerem Rosji

Serbia dostaje chińskie rakiety. Samoloty z Chin nad Europą to "dość nowe zjawisko"

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić potwierdził jedynie w sobotę, że jego kraj otrzymał dostawę rakiet średniego zasięgu, którą uzgodniono w 2019 r. Przekazał również, że Serbia zaprezentuje "najnowszą dumę" serbskiego wojska we wtorek lub środę.

Zdaniem serbskiego analityka wojskowego Aleksandra Radicia, cytowanego przez agencję AP, Chińczycy, dostarczając uzbrojenie Serbii "przeprowadzili demonstrację siły". Z kolei amerykański serwis The Drive wskazuje, że chińskie samoloty Y-20 nad Europą wywołały zdumienie, gdyż "latały masowo, w przeciwieństwie do serii lotów pojedynczych samolotów". Jak czytamy, "obecność Y-20 w Europie w jakiejkolwiek liczbie jest wciąż dość nowym zjawiskiem".

Systemy rakietowe HQ-22 są porównywane do amerykańskich systemów Patriot i rosyjskich S-300, lecz mają mniejszy zasięg. Wersja eksportowa o nazwie FK-3 może razić cele oddalone maksymalnie o 150 km.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Prorosyjska manifestacja w BelgradzieProrosyjska manifestacja w Belgradzie. "Wielusetletnie związki z Rosją"

USA ostrzegały Serbię przed zakupami w Chinach

Stany Zjednoczone ostrzegały Serbię w 2020 r. przed zakupem systemów przeciwlotniczych HQ-22. Amerykańscy urzędnicy przekonywali, że jeśli Serbia chce przystąpić do Unii Europejskiej, to musi dostosować swój sprzęt wojskowy do zachodnich standardów.

"Na Zachodzie istnieją obawy, że uzbrojenie Serbii przez Rosję i Chiny może zachęcić ten kraj do kolejnej wojny, zwłaszcza przeciwko Republice Kosowa, która ogłosiła niepodległość w 2008 roku. Serbia, Rosja i Chiny nie uznają państwowości Kosowa, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i większości krajów zachodnich" - przypomina agencja Associated Press.

Zobacz wideo Sikorski: Putin i Rosja odcięte od Zachodu i zdane na łaskę i niełaskę Chin, to pozyskanie wasala za darmo
Więcej o: