Polski Ład i ulga dla samotnych rodziców. Znika kontrowersyjny zapis

"Polski Ład", czyli zreformowany system podatkowy PiS nie przestaje się zmieniać. Nowe modyfikacje obejmą m.in. zniesienie ulgi dla samotnych rodziców w wys. 1,5 tys. zł na dziecko. Artur Soboń, wiceminister finansów zapewnia, że to pozwoli podatnikom zatrzymać 800 mln zł., a jeszcze niedawno z dumną prezentował to "promałżeńskie rozwiązanie".

Nowe przepisy przewidują, że samotni rodzice będą mogli rozliczać się wspólnie z dzieckiem, tak jak to było w przeszłości. Skorzystają dzięki temu dwa razy z kwoty wolnej od podatku - 30 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi wprowadzoną pierwotnie przez Nowy Ład ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł.   

Zobacz wideo Next 15 mln na kampanię informacyjną o Polskim Ładzie to pieniądze wyrzucone w błoto?

Polski Ład. Co z ulgą na dziecko dla samotnych rodziców?

Zniesienie możliwości wspólnego rozliczenia budziło kontrowersje od początku, nawet wewnątrz PiS. Jedni politycy uważali, że zapis premiuje samotnych rodziców, a inni, że jest wręcz odwrotnie. Ostatecznie wspólni rozliczenie zniesiono i zastąpiono ulgą w wysokości 1,5 tys. zł. Teraz ponownie PiS wraca do pierwotnego założenia, a rezygnację z ulgi ogłasza jako... sukces. 

"Po wejściu w życie ustawy, podatnicy będą mogli (…) składać pracodawcom oświadczenie o zamiarze korzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów, co pozwoli na realizowanie dodatkowej kwoty wolnej już w trakcie roku. Przewidujemy, że z projektowanych rozwiązań skorzysta ok. 0,5 mln osób. Łączna korzyść podatników wyniesie 0,8 mld zł" - cytuje odpowiedź wiceministra finansów Artura Sobonia na interpelację poselską Business Insider.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Polski Ład. Ile wyniesie reforma podatkowa?

We wrześniu rząd szacował koszt tej ulgi dla budżetu na ponad 300 mln zł. W kwietniu, wiceminister finansów ogłasza, że jej likwidacja pozwoli zatrzymać w kieszeniach rodziców 800 mln złotych. Modyfikacje Polskiego Ładu wejdą w życie 1 lipca 2022 roku.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: