Polski Ład. Zmienia się system podatkowy. Co nowego w Polskim (nie)Ładzie?

Polski Ład od lipca znów przybierze nową formę. Korekty zaproponowane przez Ministerstwo Finansów będą dotyczyć m.in. obniżenia stawki PIT z 17 proc. na 12 proc. czy likwidacji "ulgi dla klasy średniej".

Polski Ład, czyli "przełomowa" i "największa reforma podatkowa od lat" po raz kolejny będzie modyfikowana. Po niespełna trzech miesiącach funkcjonowania nowego systemu podatkowego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany. Wycofał się tym samym z wcześniejszych pomysłów. Ekonomiści i księgowi załamują ręce, bo trudno się połapać w tym nowym podatkowym bałaganie.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Polski Ład. Obniżenie stawki podatku dochodowego 

Przede wszystkim obniżona zostanie stawka PIT - z 17 do 12 proc. Teraz niższa stawka podatku obowiązuje do 120 tys. zł - to oznacza obniżenie podatku o prawie 1/3 (dokładnie 29,4 proc.). Będzie to dotyczyć wszystkich podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców oraz przedsiębiorców. Według Ministerstwa Finansów zmiana ta będzie dotyczyć aż 25 mln podatników.  

Według danych MF dwukrotnie ma wzrosnąć liczba podatników, którzy będą zwolnieni z płacenia podatku. W 2021 roku było to 6,7 mln osób, a w 2022, po lipcowych zmianach, ma to być 15,2 mln osób.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Polski Ład. Zmiany dla przedsiębiorców 

Kolejne zmiany związane są z uwzględnieniem składki zdrowotnej w rozliczeniu podatkowym niektórych przedsiębiorców. Będzie ono dotyczyć przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Roczny limit dla nich to kolejno: liniowcy - 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu), ryczałtowcy - 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu) oraz podatników na karcie - 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). Zmiany te obejmą 1,4 mln podatników.  

Polski Ład. Ulga dla klasy średniej 

Zlikwidowana zostanie również "ulga dla klasy średniej". Rząd zapewnia, że mimo to zmiany dla podatników będą korzystne, albo przynajmniej neutralne. Jeżeli jednak znajdzie się 1 osoba na 1000, dla której zmiana byłaby niekorzystna, to system umożliwi jej rozliczenie z uwzględnieniem tzw. ulgi dla klasy średniej. 

Polski Ład. Zmiany dla rodziców 

Samotni rodzice będą mogli rozliczać się wspólnie z dzieckiem, tak jak to było w przeszłości. Skorzystają dzięki temu dwa razy z kwoty wolnej od podatku - 30 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł.  

To nie jedyne zmiany, jakie dotkną rodziców. Modyfikacją objęte zostaną również preferencje podatkowe dla rodziców opiekunów i dzieci. W praktyce będzie to oznaczać zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców - z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. Taka kwota ma stanowić ekwiwalent 12-krotności renty socjalnej.  

Renty dla rodzin małoletnich dzieci nie będą doliczane do dochodu rodziców. Dziecko będzie traktowane jako odrębny podatnik, który będzie mógł korzystać z kwoty wolnej 30 tys. Zł. Natomiast ulgi podatkowe takie jak m.in. ulga dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów etc. będą obejmowały również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład. Kiedy zmiany wejdą w życie? 

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że zmiany wejdą w życie od 2023 roku, jednak będą obowiązywać wstecznie od 1 lipca 2022 roku. Na nowych zmianach - względem stanu obecnego - ma zyskać, jak zapewnia rząd, blisko 13 mln podatników. Koszty dla budżetu oszacowano na 15 mld zł rocznie. 

Więcej o: