Rosja prognozuje spadek PKB o ponad 10 proc. Największy cios w gospodarkę od 1994 r.

Rosyjska gospodarka z powodu wojny w Ukrainie i sankcji może skurczyć się o ponad 10 proc. w 2022 r. - prognozuje były minister finansów Federacji Rosyjskiej Aleksiej Kudrin. Byłby to największy spadek PKB od 1994 r.

Rosja zmaga się z gwałtownym przyspieszeniem inflacji oraz ucieczką zachodnich firm i kapitału. Jednocześnie grozi jej niewypłacalność. Zachód nałożył na Rosję potężne sankcje za jej inwazję na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego.

Więcej o wojnie w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Elvira Nabiullina jest spokojna o przyszłość rosyjskiej gospodarkiRosja. Szefowa banku centralnego spokojna. "Mamy zapasy złota i juanów"

Rosji grozi potężna recesja. PKB skurczy się o 10-15 proc.

Były minister finansów, a obecnie szef Izby Obrachunkowej Rosji Aleksiej Kudrin przekazał, że według oficjalnej prognozy rosyjskiego ministerstwa gospodarki i ministerstwa finansów, PKB Rosji w 2022 r. może skurczyć się o ponad 10 proc. - podaje Agencja Reutera. Przed wojną rosyjski rząd prognozował, że gospodarka urośnie w tym roku o 3 proc. W 2021 r. PKB Rosji wzrosło o 4,7 proc.

Anonimowe źródło bliskie rosyjskiego rządu powiedziało Agencji Reutera, że ministerstwo gospodarki Rosji przewiduje w tym roku spadek PKB o 10-15 proc. Bank Światowy prognozuje recesję na poziomie 11,2 proc., a zdaniem ekonomistów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego potencjalny spadek tegorocznego PKB Rosji może wynieść 15 proc.

Tymczasem według danych Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, nawet 10-procentowe skurczenie się gospodarki byłoby największym spadkiem PKB Rosji od 1994 r.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenUE użyje "opcji naftowej"? Będzie szósty pakiet sankcji na Rosję

Rosja "bombardowana" unijnymi sankcjami. To za wojnę w Ukrainie

W odpowiedzi na inwazję na Ukrainę Zachód obłożył Rosję sankcjami. 9 kwietnia wszedł w życie piąty pakiet sankcji UE wobec Rosji. Unia wprowadziła m.in. embargo na import rosyjskiego węgla, które wejdzie w życie w sierpniu 2022 r. Obostrzenia dotyczą także transportu, handlu oraz banków i obejmują zakaz udziału w przetargach unijnych firm z Rosji. Na "czarną listę" z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami trafiło ponad 200 kolejnych osób.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych krajów UE dyskutowali w Luksemburgu nad kolejnym, szóstym pakietem sankcji. Szef irlandzkiej dyplomacji Simon Coveney powiedział nieoficjalnie, że Komisja Europejska przygotowuje nowe sankcje, które zakładają embargo na import ropy z Rosji.

Zobacz wideo Kowal: Zachodni politycy powinni zrozumieć, że Rosja jest strukturalnie niebezpieczna
Więcej o: