Rosyjski oligarcha udziałowcem w Grupie Azoty, są reakcje z PiS. "Sytuacja niefortunna"

"Nie spełnia żadnych innych przesłanek kontroli nad spółką" - tak Grupa Azoty komentuje nałożenie sankcji na jednego ze swoich udziałowców, rosyjskiego oligarchy. W sprawie wypowiedział się również wicerzecznik PiS.

Wiaczesław Mosze Kantor, rosyjski oligarcha i udziałowiec polskiej Grupy Azoty, kilka dni temu został objęty sankcjami. Za pośrednictwem trzech podmiotów kontroluje łącznie niemal 20 proc. spółki. Wartość jego udziałów wyceniana jest na 830 mln zł. 

Zobacz wideo Kotecki: Mam nadzieję, że w Ministerstwie Finansów pali się czerwona lampka

Rosjanin udziałowcem polskiej państwowej spółki. Jest komentarz wicerzecznika PiS

Wirtualna Polska relacjonuje: "politycy Zjednoczonej Prawicy, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że sytuacja jest "daleko niefortunna".

Do sprawy odniósł się też Radosław Fogiel, poseł PiS i wicerzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości. -Oczywiście lepiej byłoby, żeby państwowe spółki nie prowadziły wspólnych biznesów z osobami o dyskusyjnej reputacji oraz nie uczestniczyły w działalności opierającej się na zarabianiu pieniędzy na ściąganiu gazu z Rosji - stwierdził w rozmowie z Wp.pl. - Nie ma znaczenia, czy Goldowscy są Rosjanami, czy formalnie Austriakami. Przecież nikt z nas nie nazwie Romana Abramowicza Portugalczykiem. Istotne jest to, że Goldowscy robią biznes w Rosji i zarabiają na ściąganiu do Polski rosyjskiego gazu. I zarabia na tym też, co kluczowe, rosyjskie państwo - dodał. 

Grupa Azoty wcześniej wydała oświadczenie, w którym przekonuje, że nałożenie sankcji na Kantora nie skutkuje żadnymi sankcjami na samą spółkę. "Pan W. Kantor jest mniejszościowym akcjonariuszem Grupy Azoty S.A. Nie kontroluje i nigdy wcześniej nie kontrolował spółki, ponieważ: nie posiada odpowiednio dużego pakietu akcji spółki, nie przysługuje mu prawo powoływania zarządu, nie spełnia żadnych innych przesłanek kontroli nad spółką" - czytamy w komunikacie. 

Mosze KantorKim jest Mosze Kantor, organizator Forum Holocaustu? Kilka lat temu zalazł za skórę rządowi Tuska

Kim jest Mosze Kantor?

Rosjanin ma również izraelskie i brytyjskie obywatelstwo, co teoretycznie mogło pozwolić mu uniknąć sankcji, jednak utrzymuje on bliskie powiązania z Władimirem Putinem i wielokrotnie deklarował swoje poparcie dla obecnego Prezydenta Rosji.

Wiaczesław Mosze Kantor od 2006 r. jest przewodniczącym Europejskiego Kongresu Żydowskiego i kilku innych podobnych organizacji. W 2018 r. Forbes oszacował jego majątek na ponad 3,5 mld dolarów, plasując Kantora w trzeciej dziesiątce najbogatszych Rosjan i siódmej setce najbogatszych ludzi na świecie. W 2022 "wycena" oligarchy nieco wzrosła - obecnie osiąga poziom ok. 4,4 mld dol.  

Rosyjski oligarcha próbował przejąć Azoty

Rosjanin zbił majątek na przemyśle chemicznym - głównie dzięki przejęciom państwowych spółek po upadku ZSRR. O Kantorze w Polsce głośno było dekadę temu. W 2012 roku należąca do niego spółka Acron próbowała przejąć Zakłady Azotowe, które dziś noszą nazwę Grupy Azoty. Przejęcie państwowej spółki ostatecznie się nie powiodło. 

Więcej o: