Rosja wydala dyplomatów UE. Kilkunastu pracowników delegatury uznano za persona non grata

Rosja wydaliła 18 unijnych dyplomatów. To odpowiedź na taki sam ruch, który Unia Europejska wykonała na początku kwietnia.

Rosyjski resort spraw zagranicznych poinformował, że pracownicy delegatury Unii Europejskiej uznani zostali za persona non grata. Jest to odpowiedź na podobne działania ze strony Wspólnoty.

Na początku ubiegłego tygodnia Bruksela stwierdziła, że 19 Rosjan prowadzi działalność sprzeczną ze statusem dyplomatycznym i nakazała im opuszczenie Belgii.

Zobacz wideo Kierwiński: To nie jest normalne, że majątki rosyjskich oligarchów nie zostały zamrożone

Unia potępiła decyzję Rosji

Rzecznik szefa unijnej dyplomacji nazwał decyzję rosyjskich władz o wyrzuceniu europejskich dyplomatów nieuzasadnioną i bezpodstawną. "Ci dyplomaci pełnili swoje funkcje z pełnym poszanowaniem zasad Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych. Nie ma podstaw dla tej decyzji, to zwykły krok odwetowy" - napisał w oświadczeniu Peter Stano dodając, że takie działania jeszcze bardziej pogłębią międzynarodową izolację Rosji. Podkreślił, że Unia Europejska nadal zdecydowanie wzywa Rosję, aby zakończyła agresję przeciwko Ukrainie i wróciła do szanowania międzynarodowych zasad.

Zachód wydala dyplomatów, Rosja odpowiada tym samym

W tym tygodniu z Rosji wyjechało 45 polskich dyplomatów, którym tamtejszy MSZ nakazał powrót do kraju. Była to odpowiedź Moskwy na decyzję polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które uznało 45 Rosjan za osoby niepożądane.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie państwa zachodnie wydaliły około 300 rosyjskich dyplomatów. Za każdym razem odpowiedź Moskwy była proporcjonalna.

Więcej o: