Ulga na internet w PIT za 2021. Można odliczyć nawet 1520 zł. Jak skorzystać?

Czas na złożenie zeznania podatkowego za 2021 powoli dobiega końca. Warto pamiętać, że możemy skorzystać z kilkunastu różnych ulg podatkowych, a jedną z nich jest ulga na internet. W ramach tej ulgi można odliczyć od dochodu nawet 1520 zł. Jak skorzystać?

Ulga na internet pozwala odliczyć wydatki związane z korzystaniem z internetu, niezależnie od miejsca i formy użytkowania. Aby z niej skorzystać, wystarczy wpisać odpowiednią kwotę w formularzu PIT.

Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga na internet 2022. Dla kogo?

Ulga na internet przysługuje każdemu, kto rozlicza się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Aby móc skorzystać z tej ulgi podatkowej w 2022 roku, wystarczy udokumentować wydatki poniesione na internet w 2021 roku. Rachunki koniecznie muszą zawierać następujące dane:

  • odbiorcy usługi (kupującego),
  • sprzedawcy usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi,
  • kwotę do zapłaty.

Warto podkreślić, że z ulgi na internet można skorzystać również w sytuacji, gdy korzystamy z internetu w telefonie komórkowym lub gdy internet jest częścią pakietu, np. telewizja i internet. W rachunku koniecznie musi jednak zostać przedstawiona dokładna kwota, jaką opłacono wyłącznie za dostęp do internetu. Prawo do tej ulgi podatkowej przysługuje nawet przy wydatku poniesionym w kafejce internetowej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Ulga na internet w PIT 2022. Jak skorzystać? Ile wynosi ulga?

Z ulgi na internet można skorzystać dwa razy i to w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. To oznacza, że jeśli w przeszłości dokonaliśmy już takiego odliczenia, to nie możemy z niego skorzystać ponownie - chyba że odliczenia dokonaliśmy w 2021 r. Konieczne jest bowiem zachowanie ciągłości.

Z tytułu użytkowania internetu podatnik może odliczyć od dochodu maksymalnie 760 zł rocznie. Jednak w przypadku małżeństw kwota jest dwukrotnie wyższa i wynosi do 1520 zł.

Przypominamy również, że ulga na internet przysługuje, jeśli dokonujemy rozliczenia samodzielnie. Jeśli nie spełnimy swojego obowiązku, po 2 maja Urząd Skarbowy rozliczy nas automatycznie, lecz wtedy nie będziemy mogli skorzystać z ulg podatkowych.

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Ulga na internet 2022. Jaki PIT należy wypełnić?

Jak wspominaliśmy wcześniej, z ulgi na internet mogą skorzystać osoby rozliczające się za pomocą następujących formularzy:

PIT-28 - dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;

PIT-36 - dla podatników korzystających ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach);

PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Aby odliczyć ulgę na internet w 2022 roku, należy wypełnić formularz PIT/0. Kwotę odliczenia od dochodu należy wpisać w części B. w pozycji 31 (w przypadku rozliczenia jako podatnik) lub pozycji 32 (w przypadku rozliczenia jako małżonek).

Więcej o: