Ulga na internet w PIT za 2021. Można odliczyć nawet 1520 zł. Jak skorzystać?

Czas na złożenie zeznania podatkowego za 2021 powoli dobiega końca. Warto pamiętać, że możemy skorzystać z kilkunastu różnych ulg podatkowych, a jedną z nich jest ulga na internet. W ramach tej ulgi można odliczyć od dochodu nawet 1520 zł. Jak skorzystać?

Ulga na internet pozwala odliczyć wydatki związane z korzystaniem z internetu, niezależnie od miejsca i formy użytkowania. Aby z niej skorzystać, wystarczy wpisać odpowiednią kwotę w formularzu PIT.

Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rozliczenia podatkowe (zdjęcie ilustracyjne)PIT 2021. Rozlicz się przed majówką, zanim serwery będą przeciążone

Ulga na internet 2022. Dla kogo?

Ulga na internet przysługuje każdemu, kto rozlicza się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Aby móc skorzystać z tej ulgi podatkowej w 2022 roku, wystarczy udokumentować wydatki poniesione na internet w 2021 roku. Rachunki koniecznie muszą zawierać następujące dane:

  • odbiorcy usługi (kupującego),
  • sprzedawcy usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi,
  • kwotę do zapłaty.

Warto podkreślić, że z ulgi na internet można skorzystać również w sytuacji, gdy korzystamy z internetu w telefonie komórkowym lub gdy internet jest częścią pakietu, np. telewizja i internet. W rachunku koniecznie musi jednak zostać przedstawiona dokładna kwota, jaką opłacono wyłącznie za dostęp do internetu. Prawo do tej ulgi podatkowej przysługuje nawet przy wydatku poniesionym w kafejce internetowej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Premier Mateusz MorawieckiPolski Ład i obniżka PIT. Rząd przyjął projekt ustawy

Ulga na internet w PIT 2022. Jak skorzystać? Ile wynosi ulga?

Z ulgi na internet można skorzystać dwa razy i to w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. To oznacza, że jeśli w przeszłości dokonaliśmy już takiego odliczenia, to nie możemy z niego skorzystać ponownie - chyba że odliczenia dokonaliśmy w 2021 r. Konieczne jest bowiem zachowanie ciągłości.

Z tytułu użytkowania internetu podatnik może odliczyć od dochodu maksymalnie 760 zł rocznie. Jednak w przypadku małżeństw kwota jest dwukrotnie wyższa i wynosi do 1520 zł.

Przypominamy również, że ulga na internet przysługuje, jeśli dokonujemy rozliczenia samodzielnie. Jeśli nie spełnimy swojego obowiązku, po 2 maja Urząd Skarbowy rozliczy nas automatycznie, lecz wtedy nie będziemy mogli skorzystać z ulg podatkowych.

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Ulga na internet 2022. Jaki PIT należy wypełnić?

Jak wspominaliśmy wcześniej, z ulgi na internet mogą skorzystać osoby rozliczające się za pomocą następujących formularzy:

PIT-28 - dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;

PIT-36 - dla podatników korzystających ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach);

PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Aby odliczyć ulgę na internet w 2022 roku, należy wypełnić formularz PIT/0. Kwotę odliczenia od dochodu należy wpisać w części B. w pozycji 31 (w przypadku rozliczenia jako podatnik) lub pozycji 32 (w przypadku rozliczenia jako małżonek).

Więcej o: