Komunia 2022. Ile dać do koperty? Często najwięcej dają rodzice chrzestni

Pierwsza Komunia Święta jest wyjątkowym dniem dla dziecka. Goście zaproszeni na uroczystość borykają się przede wszystkim z tym, co z tej okazji należy sprezentować. Obecnie wiele osób decyduje się na pieniądze, które dziecko przeznaczy na wybrany przez siebie cel. Pojawia się zatem pytanie: ile powinniśmy dać do koperty?

Na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej są zapraszani przede wszystkim członkowie rodziny. Zgodnie z tradycją, dziecko, które brało udział w uroczystości, otrzymuje prezenty. Aktualnie goście decydują się na wręczenie pieniędzy, ponieważ jest to "najbezpieczniejsza" forma prezentu. Nie mamy wówczas wątpliwości, czy prezent będzie trafiony oraz mamy pewność, że dziecko z niego skorzysta. Pojawia się jednak pytanie: ile powinniśmy włożyć do koperty? Okazuje się, że najwięcej powinien dać chrzestny.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy przewoźnik ma obowiązek zwrócić pieniądze za lot, który się nie odbył? Kuna: Tak

Komunia 2022. Ile pieniędzy włożyć do koperty?

Nie ma jasno określonych zasad, ile powinniśmy dać do koperty komunijnej. Przede wszystkim musimy brać pod uwagę nasze możliwości finansowe. Przyjmuje się jednak, że adekwatną kwotą jest suma około 300-400 zł. Wiele jednak zależy od zażyłości z dzieckiem. Dziadkowie, rodzeństwo, ciocie czy wujkowie dadzą więcej niż daleki kuzyn.

Przyjęło się jednak, że najważniejszy jest prezent od rodziców oraz od chrzestnych. Biorąc jednak pod uwagę, że rodzice organizują komunię - nie zawsze są w stanie zafundować jeszcze prezent dla dziecka. W tym wypadku najważniejsza koperta jest w rękach chrzestnych.

Komunia 2022. Ile chrzestny daje do koperty?

Chrzestni są podczas Pierwszej Komunii Świętej ważnymi osobami - to oni uczestniczyli w chrzcie dziecka i teraz biorą udział w kolejnej, ważnej dla niego uroczystości. Tym samym, prezent od chrzestnych często jest uważany za ten hojniejszy. Najczęściej wkładają oni do koperty sumy w granicach 1000-1200 zł. Kiedy jednak dziecko otrzymuje dodatkowo jakiś prezent, kwotę oczywiście należy zmniejszyć do 400-500 zł.

Pamiętajmy jednak, że nie ma określonych reguł, co do wartości przekazanej koperty - to jedynie nasza decyzja. Sami musimy ocenić, jaka kwota jest według nas najrozsądniejsza i na jaką sumę możemy sobie pozwolić.

Więcej o: