Nowa ministerka finansów przemówiła. Jest o "najpilniejszym zadaniu" i akcji informacyjnej

- Pracujemy nad akcją informacyjną, która przybliży zmiany poszczególnym grupom odbiorców, zwłaszcza obywatelom, księgowym, doradcom podatkowym czy firmom - tak o nowej rewolucji w podatkach, która ma mieć miejsce w lutym, mówi nowa ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska.

Ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska zdradziła plany rządu na najbliższą przyszłość. Resort pracuje zarówno nad szczegółami zmian w systemie podatkowym jak i nad materiałami edukacyjnymi dla podatników. Nowe przepisy mają wejść bowiem w życie od lipca. Częściowo zastąpią wprowadzony z początkiem roku Polski Ład. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Gen. Mieczysław Gocuł był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (29.04)

Coraz bliżej kolejnej rewolucji w podatkach. Rzeczkowska komentuje

- Najpilniejszym zadaniem stojącym obecnie przed Ministerstwem Finansów jest dokończenie prac nad PIT - stwierdziła w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - My, zarówno jako Ministerstwo Finansów, jak i Krajowa Administracja Skarbowa, przygotowujemy się do tego, aby nowe zapisy jak najlepiej wytłumaczyć podatnikom - wyjaśniła. 

Dla nowej szefowej resortu finansów istotna jest też kwestia zrozumienia nowych przepisów przez obywateli. - Pracujemy nad akcją informacyjną, która przybliży zmiany poszczególnym grupom odbiorców, zwłaszcza obywatelom, księgowym, doradcom podatkowym czy firmom. Z tymi ostatnimi grupami jesteśmy w stałym kontakcie, rozmawialiśmy jeszcze na etapie konsultacji, na etapie tworzenia finalnych przepisów. Rozmawiamy też teraz - zapewniła. - Przygotowujemy się też do tego, aby z nowymi zapisami zapoznać wszystkich pracowników KAS - dodała Rzeczkowska.

W Sejmie zaczęły się już prace parlamentarne nad ustawą, która ma zmienić system podatkowy. Terminu głosowania jeszcze nie podano.

Rzeczkowska za Kościńskiego. Po dwóch miesiącach

Tadeusz Kościński przestał pełnić funkcję ministra finansów w lutym. Magdalena Rzeczkowska zastąpiła go na stanowisku dopiero po dwóch miesiącach. Przez ten czas obowiązki szefa resortu finansów pełnił premier Mateusz Morawiecki.

Rzeczkowska jest już jednak związana z resortem. Od 2020 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów oraz szefowej Krajowej Administracji Skarbowej. Wcześniej w latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, a już od 2002 roku - w Ministerstwie Finansów. W 2016 roku została odznaczona brązową odznaką "Zasłużony dla Służby Celnej", a w 2018 roku uhonorowana "Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości". 

Podatki (zdjęcie ilustracyjne)Zmiany w podatkach od 1 lipca. Ulga dla klasy średniej do likwidacji [LISTA]

Więcej o: