Rosatom jednak nie zarobi na północy. Finowie zerwali kontrakt na budowę elektrowni atomowej

Fińskie konsorcjum Fennovoima zerwało kontrakt z Rosyjską Państwową Korporacją Energii Jądrowej Rosatom na budowę elektrowni jądrowej Hanhikivi 1 w Pyhajoki w północnej Finlandii. Jak informuje inwestor, decyzja ma związek z "dodatkowym ryzykiem związanym z inwazją Rosji na Ukrainę". "Wojna na Ukrainie zwiększyła ryzyko związane z realizacją projektu" - tłumaczy konsorcjum w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej.
Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

"Fennovoima rozwiązała umowę EPC na dostawę instalacji z RAOS Project z powodu znacznych opóźnień i niemożności realizacji projektu RAOS Project. W ostatnich latach miały miejsce znaczne i rosnące opóźnienia. Wojna na Ukrainie zwiększyła ryzyko dla projektu. RAOS nie był w stanie złagodzić żadnego z zagrożeń" - podano w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek 2 maja na stronie konsorcjum.

Umowa EPC (engineering, procurement, construction) to tak zwana umowa w formule "pod klucz". Zawiera się ją z projektodawcą i wykonawcą elektrowni jądrowej. RAOS Project Oy jest spółką zależną Rosatom Energy International, która jest częścią korporacji Rosatom. Zgodnie z umową firma miała być odpowiedzialna za projekt, budowę, montaż i uruchomienie elektrowni. Fennovoima była z kolei wnioskodawcą licencji i operatorem zakładu.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Finlandia. Fennovoima zrywa współpracę z Rosatomem. "Decyzja nie jest podejmowana pochopnie"

Jak zaznaczono, zerwanie umowy oznacza, że "współpraca z RAOS Project zostaje zakończona ze skutkiem natychmiastowym i zarówno prace projektowe, licencyjne, jak i prace na terenie Hanhikivi 1 wraz z zakończeniem projektu RAOS".

- Decyzja o rozwiązaniu umowy EPC z RAOS Project nie jest podejmowana pochopnie. W tak dużym projekcie pojawiają się spore zawiłości, a decyzje podejmowane są dopiero po dokładnych przemyśleniach. W pełni zdajemy sobie sprawę z negatywnych skutków i dokładamy wszelkich starań, aby je złagodzić - mówi Esa Härmälä, prezes zarządu Fennovoima, wyjaśniając powody decyzji.

Finlandia. Budowa elektrowni jądrowej Hanhikivi 1 w Pyhajoki

Umowę podpisano pod koniec 2013 roku. Rosyjski koncern państwowy posiada 34 procent udziałów w projekcie, reszta należy do fińskich udziałowców państwowych, prywatnych oraz samorządowych. Docelowo moc siłowni miała wynosić 1,2 gigawata. Koszt budowy szacowano na ponad 7 miliardów euro.

Elektrownia jądrowa Hanhikivi 1 miała zostać zbudowana na półwyspie Hanhikivi w Pyhajoki w północnej Finlandii. Projekt Hanhikvi 1 to jedna z największych indywidualnych inwestycji w Finlandii. Uruchomiona elektrownia miała wytwarzać w sposób niezawodny i bez emisji CO2 około jednej dziesiątej fińskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Więcej o: