Buda zapowiada: Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona. Do kiedy?

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, zapowiedział, że rząd ma w planach przedłużenie tarczy antyinflacyjnej "dotąd, aż inflacja będzie się utrzymywała na tym poziomie", czyli do momentu, aż zacznie spadać. Zastrzegł jednak, że konkretna decyzja wciąż jeszcze nie zapadła.

Tarcza antyinflacyjna obowiązuje od 1 lutego 2022 roku i została wprowadzona na sześć miesięcy, co oznacza, że przestanie obowiązywać wraz z końcem lipca tego roku.  Obejmuje zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc., a także zerowy VAT na gaz ziemny oraz nawozy. W związku z wprowadzoną tarczą antyinflacyjną obowiązuje również obniżenie VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa oraz przedłużenie 5 proc. stawki VAT na prąd i obniżenie VAT na ciepło do 5 proc.

Tarcza antyinflacyjna 2022. Rząd planuje przedłużenie, ale nie podaje konkretów

Jak podaje RMF24, rząd planuje przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w rozmowie z portalem zastrzegł jednak, że wciąż nie padły konkretne decyzje, gdyż - jak tłumaczył polityk - uzależnione jest to od inflacji.

Zobacz wideo Rząd szykuje "tarczę antyputinowską". Koniec z ulgą dla klasy średniej

- Sytuacja inflacyjna w żadnym stopniu się nie poprawiła, a mamy wręcz trend odwrotny. W związku z tym zakładamy, że większość  tych rozwiązań będzie przedłużonych dotąd, aż inflacja będzie się utrzymywała na tym poziomie - powiedział w środę Waldemar Buda.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- Dzisiaj myślę, że nikt nie wyobraża sobie sytuacji, że te rozwiązania, które obniżają ceny w szerokim asortymencie: paliw, gazu będą uchylone, bo sytuacja inflacyjna się nie poprawiła, a mamy wręcz trend odwrotny - dodał Waldemar Buda - podaje .

Waldemar Buda: Premier przekaże informację o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej

- Premier będzie tu liderem i będzie tę informację przekazywał. Myślę, że kierunek będzie taki - oczywiście modyfikacje są możliwe, natomiast kierunek jest jasny: dokąd inflacja będzie się utrzymywała na tym poziomie, będziemy się starali utrzymywać większość narzędzi, które starają się ograniczać wzrost poszczególnych koszyków dóbr - mówił Waldemar Buda cytowany przez "Business Insider" za Polską Agencję Prasową.

Gdy został zapytany, czy jest to możliwe, by tarcza antyinflacyjna została przedłużona do końca roku, stwierdził, że nie wybiegałby tak w przyszłość. Jak przekazał, głosy ekspertów w sprawie szczytu inflacji są podzielone - wskazują oni m.in. na trzeci kwartał czy początek przyszłego roku. - Myślę, że za kilka miesięcy będzie jaśniejsze, w którym kierunku podążamy. Nikt się nie myli, co do tego, że co najmniej do trzeciego kwartału ta inflacja będzie się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie - powiedział. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: