Nowa moneta kolekcjonerska NBP wyśmiana przez internautów. Za Comic Sans. "Wstyd"

Narodowy Bank Polski przedstawił projekt najnowszej monety, która weszła do obiegu w czwartek 5 maja. Przedstawia ona Jana Stanisława Lewińskiego, zasłużonego polskiego ekonomistę. Internauci nie szczędzą słów krytyki, wyśmiewając monetę z powodu użytej czcionki - Comic Sans.

5 maja do obiegu weszły dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii "Wielcy polscy ekonomiści". Z wizerunkami Leona Biegeleisena i Jana Stanisława Lewińskiego. Obie monety są o nominałach 10 zł.

Nowa moneta kolekcjonerska NBP wyśmiana przez internautów. Wszystko przez Comic Sans

Internauci nie szczędzą krytycznych komentarzy na temat monety z Janem Stanisławem Lewińskim. Natychmiast wychwycili, że użyto na niej czcionki Comic Sans, która od wielu lat wywołuje komentarze i polaryzuje emocje grafików i użytkowników.

Zobacz wideo Jak możemy ochronić swoje pieniądze przed 12 proc. inflacją? Ekspert wyjaśnia

"Trochę szkoda pana Lewińskiego, że będzie na takiej obśmianej monecie, ale z drugiej strony zyska ona na wartości podwójnie. Będzie chyba pierwszą na świecie moneta z Comic Sans" - skomentował jeden z internautów na Facebooku.

"Gratuluje wyboru fontu. Pani Grażynka z księgowości się przyłożyła do projektu" - zakpił kolejny internauta.  "Czy to wyprodukowała mennica? To by była szkoda i wstyd" - czytamy.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Jednak pod postem NBP Paweł Tkaczyk, który zajmuje się m.in. brandingiem, skomentował, że użyta na monetach kolekcjonerskich czcionka, to nie jest popularny Comic Sans. Nie wskazuje jednak, jakim fontem napisana jest treść na tej monecie kolekcjonerskiej.

Skąd całe to zamieszanie wokół czcionki Comic Sans? Powstała ona w roku 1994. Zaprojektował ją Vincent Connare, który wówczas pracował w Microsoft. Znany był z tworzenia fontów przeznaczonych dla dzieci. Stąd też Comic Sans przypomina odręczne, kształtne, wesołe pismo o lekkim charakterze. Pierwotnie Comic Sans miał być krojem fontu wersji beta oprogramowania Microsoft Bob, ale nigdy się nim nie stał. Ludzie jednak zaczęli nadużywać tej czcionki, dopasowując ją do treści, które były na nią zbyt poważne i nie pasowały do sytuacji. Doprowadziło to do tego, że wiele osób do dziś nienawidzi tego fontu, a użycie go m.in. przez poważne instytucje, często prowokuje kpiny.

NBP wprowadził dwie nowe monety do obiegu. Ile są warte srebrne 10-złotówki?

Na rewersie monety upamiętniającej Leona Biegeleisena znajdują się wizerunek ekonomisty oraz daty jego urodzin i śmierci. Na awersie widnieje cytat pochodzący z I tomu dzieła "Wstęp do nauki ekonomii społecznej - Teoria relatywizmu gospodarczego".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Na rewersie monety poświęconej Janowi Stanisławowi Lewińskiemu umieszczone zostały wizerunek ekonomisty wraz z datą jego urodzin oraz śmierci. Na awersie widnieje cytat pochodzący z dzieła "Zasady ekonomii politycznej".

Poseł PiS Marek Suski Marek Suski do kredytobiorców: Jak się zaciąga kredyty, to się je spłaca

Obie monety można kupić w cenie 170 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner - podaje NBP na swojej stronie internetowej

Więcej o: