Rosja zaczyna kombinować. Gazprom do europejskich klientów: Można płacić za gaz, nie naruszając sankcji

Gazprom napisał do europejskich klientów, że nowe rozporządzenie Kremla "doprecyzowuje procedurę" określoną w dekrecie w sprawie płatności w rublach za gaz. Rosyjska spółka przekonuje, że klienci mogą pośrednio płacić za surowiec w rublach i nie naruszać przy tym sankcji.

W liście do europejskich klientów, do którego dotarła agencja Bloomberg, spółka Gazprom powiadomiła, że płatności za gaz dokonywane w obcej walucie mogą być wymieniane na ruble za pośrednictwem kont w rosyjskim Narodowym Centrum Rozliczeniowym. Ma to umożliwiać nowe rozporządzenie Kremla, które opublikowano 4 maja.

Gazprom poinformował, że rozporządzenie zapewnia przejrzystość przepływów pieniężnych od zagranicznych kupców i wyklucza możliwość zaangażowania "strony trzeciej" w rozliczenia. Przedstawiona procedura ma wykluczać objęty sankcjami bank centralny - podaje Bloomberg.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ursula von der Leyen - zdjęcie ilustracyjneW UE kolejna seria rozmów ws. sankcji. "Napięta atmosfera"

Rosja żądała rubli za gaz. Potem zakręciła kurek dla Polski

Przypomnijmy, prezydent Rosji Władimir Putin pod koniec marca 2022 r. podpisał dekret, zgodnie z którym tzw. państwa nieprzyjazne Federacji Rosyjskiej od 1 kwietnia br. za rosyjski gaz mają płacić w rublach. Rosja groziła, że w przeciwnym razie przerwie dostawy surowca. Większość państw Unii Europejskiej, w tym Polska, nie zgodziła się na ten warunek. Czas na uregulowanie płatności w rublach upłynął 23 kwietnia, a Komisja Europejska uznała, że płacenie w rosyjskiej walucie stanowiłoby naruszenie sankcji.

Ekspert: Gaz rosyjski można zastąpić, ale nie od razu wszystkoPutin zakręcił gaz do Polski. Gazprom stawia warunek i ostrzega

27 kwietnia Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Gazprom powiadomił wtedy, że powodem zakręcenia kurka była odmowa płatności za ten surowiec w rublach. Rosyjska spółka zagroziła również zmniejszeniem tranzytu w przypadku "nieuprawnionego odbioru" rosyjskiego gazu z wolumenów tranzytowych do krajów trzecich.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się wstrzymania dostaw ropy z Rosji? Hennig- Kloska: Mam wątpliwości co do tego
Więcej o: