JP Morgan: Gospodarka Rosji bardziej odporna na sankcje niż przewidywał Zachód. "Spadek PKB płytszy"

"Dostępne dane nie dają dowodów na nagły spadek aktywności gospodarczej, przynajmniej w tej chwili" - tak o skutkach wprowadzonych restrykcji na rosyjską gospodarkę piszą eksperci JP Morgan. Analitycy twierdzą, że rosyjską gospodarkę czeka recesja. Jaki będzie miała charakter?

Analitycy amerykańskiego banku JP Morgan przeanalizowali, w jaki sposób sankcje działają na rosyjską gospodarkę. Ich zdaniem recesja, chociaż nieunikniona, może być płytsza, niż początkowo przewidywano. Według marcowych prognoz w drugim kwartale rosyjskie PKB miało spaść o 35 proc., a w całym roku o 7 proc. 

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sprawdzili, jak działają sankcje. Mówią o kolejnych kwartałach

W analizie rozesłanej do klientów bank informuje, że badanie nastrojów rosyjskiego biznesu jest bardziej optymistyczne. "Dostępne dane nie dają dowodów na nagły spadek aktywności gospodarczej, przynajmniej w tej chwili" - czytamy w analizie cytowanej przez Business Insider

Eksperci JP Morgan podkreślają, że sytuacja gospodarcza w Rosji może się pogorszyć. "Spodziewamy się narastającego wpływu sankcji w nadchodzących kwartałach" - piszą analitycy. Przewidują też, że recesja w Rosji może być mniejsza, ale bardziej rozległa w czasie. 

Zobacz wideo Paweł Szrot gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (10.05)

Stany Zjednoczone i Unia Europejska nakładają sankcję na Rosję

Napaść na Ukrainę sprawiła, że Rosja została objęta licznymi sankcjami ze strony państw zachodnich. Stany Zjednoczone wprowadziły m.in. blokadę rosyjskich banków, objęły też osobistymi sankcjami kilkuset przedstawicieli władz, zabroniły handlu z tamtejszymi firmami. 

Pakiet sankcji wprowadziła też Unia Europejska. Wśród najważniejszych wymienić trzeba wykluczenie z transakcji rosyjskich banków, zakaz finansowania inwestycji w Rosji, zakaz importu węgla, eksportu technologii do niektórych branż przemysłowych, inwestowania w sektor energetyczny. Zamknięto też część transportu - m.in. przestrzeń powietrzną i możliwość cumowania statków. 

Prezydent Rosji Władimir Putin PKB Rosji spadnie o ponad 10 proc. w 2022 r. Największy cios od 1994 r.

G7: Świat musi zwiększyć presję na Rosję

Do zwiększenia ekonomicznej presji na Rosję zachęcają też przywódcy grupy G7. Szefowie siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata odbyli wideokonferencję z okazji 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Tematem spotkania była rosyjska inwazja na Ukrainę. W rozmowie uczestniczył także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedzieli kolejne sankcje przeciwko rosyjskim bankom i osobom, które wspierają wojnę na Ukrainie. Zobowiązali się też do uniezależnienia się od rosyjskich surowców, w tym od rosyjskiej ropy.

Po spotkani biuro premiera Wielkiej Brytanii wydało komunikat, w którym informuje, że liderzy G7 chcą zwiększyć nacisk dyplomatyczny na Rosję, aby zatrzymać machinę wojenną Władimira Putina. Politycy rozmawiali także o bezpieczeństwie żywnościowym. Uzgodnili, że należy wspierać eksport rolny Ukrainy. Ostrzegli, że wojna prezydenta Putina zagraża globalnemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Wezwali Rosję, aby umożliwiła Ukrainie produkcję i eksport żywności.

Wcześniej we wspólnym oświadczeniu liderzy G7 stwierdzili, że Rosja naruszyła międzynarodowy porządek, a zwłaszcza Kartę Narodów Zjednoczonych, stworzoną po II wojnie światowej w celu uchronienia kolejnych pokoleń przed plagą wojny. "Niesprowokowana wojna Władimira Putina przyniosła wstyd Rosji i historycznym ofiarom jej narodu" - stwierdzili. Zapewnili też, że są zdeterminowani, aby powstrzymać Moskwę. "Jesteśmy to winni pamięci tych, którzy walczyli o wolność podczas drugiej wojny światowej" - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. 

Czy opłaca się zamieniać kredyt hipoteczny na taki ze stałą stopą oprocentowania? Czy w ogóle jest teraz sens zadłużać się na zakup mieszkania? Co z rządowymi propozycjami dla kredytobiorców? Zapraszamy do przysyłania pytań na adres news_gazetapl@agora.pl. Już jutro, w czwartek 12 maja, o 12:00 odpowie na nie w programie na żywo Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: