Wakacje kredytowe 2022. Pomoc kredytobiorcom pozwoli zapłacić w ratach tyle, co przed rokiem

Zasady ustawowych wakacji kredytowych spowodują, że w drugiej połowie tego roku będzie można zapłacić tylko dwie raty zamiast sześciu. Z kolei w całym przyszłym roku osiem rat zamiast dwunastu. Z wyliczeń Expandera wynika, że spowoduje to, iż w skali całego roku wydatki na raty w 2022 r. będą bardzo zbliżone do tych z ubiegłego roku.

Czy opłaca się zamieniać kredyt hipoteczny na taki ze stałą stopą oprocentowania? Czy w ogóle jest teraz sens zadłużać się na zakup mieszkania? Co z rządowymi propozycjami dla kredytobiorców? Zapraszamy do przysyłania pytań na adres news_gazetapl@agora.pl. Już jutro, w czwartek 12 maja, o 12:00 odpowie na nie w programie na żywo Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych.

Zobacz wideo Rządowy pakiet pomocy dla kredytobiorców przyniesie pomoc przy spłacie kredytu? Pytamy eksperta

Możliwość odroczenia spłaty czterech rat w roku spowoduje, że będzie można znacząco obniżyć koszty związane ze spłatą kredytu. Szczególnie dotyczy to drugiej połowy tego roku, kiedy zamiast sześciu rat będzie można zapłacić tylko dwie. Dla przykładu, zamiast zapłacić 15 136 zł (szacowana suma rat w III i IV kw. 2022 r.) będzie można wydać tylko jedną trzecią tej kwoty, czyli 4 920 zł - wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. Szacunki dotyczą kredytu na 300 tys. zł na 25 lat udzielonego w sierpniu 2020 r. Przy założeniu, że WIBOR 3M osiągnie najwyższą wartość (7,8 proc.) w IV kw. 2022 r., co przełoży się na najwyższe raty w I kw. 2023 r.

Kwartalna suma ratKwartalna suma rat fot. Expander

Spadek wydatków w drugiej połowie tego roku jest ogromny, ale należy pamiętać, że w pierwszej połowie roku tych ustawowych wakacji kredytowych nie było. Raty były natomiast coraz wyższe. Dlatego zmiany wydatków najlepiej rozpatrywać w skali całego roku.

Wakacje kredytowe 2022 w skali roku obniżą raty do poziomu z 2021

Po uwzględnieniu czterech miesięcy wakacji kredytowych tegoroczne wydatki na raty będą niemal takie same jak przed rokiem. W 2021 r. dla naszego przykładowego kredytu było to w sumie 16 183 zł rat. W tym roku, po skorzystaniu z wakacji, będzie natomiast ok. 15 444 zł. Suma rat może więc być nawet minimalnie niższa niż przed rokiem.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei w przyszłym roku roczna suma rat, po uwzględnieniu wakacji, wyniesie ok. 20 724 zł. W tym przypadku nawet po zawieszeniu czterech rat, wydatki na spłatę kredytu zauważalnie wzrosną. Wzrost i tak będzie jednak dużo mniejszy niż w sytuacji gdyby wakacji nie było. Wtedy suma rat w 2022 r. wyniosłaby 25 660 zł, a w 2023 r. 30 971 zł.

Na koniec warto dodać, że choć wakacje kredytowe obniżą wydatki w tym i w przyszłym roku, to zawieszone raty nie znikną. Kosztem będzie to, że wzrosną wydatki w ostatnim roku spłaty. Każda zawieszona rata wydłuży bowiem okres spłaty o jeden miesiąc. Wykorzystując wakacje kredytowe w pełni, wydłużymy więc okres spłaty o osiem miesięcy. Jeśli więc ktoś miał zakończyć spłatę swojego kredytu np. w styczniu 2045 r., ostatnią ratę zapłaci we wrześniu 2045 r.

Roczna suma ratRoczna suma rat fot. Expander

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: