Polacy dobrze oceniają rządową pomoc kredytobiorcom. Ponad połowa popiera tarczę kredytową [SONDAŻ]

W związku z trudną sytuacją kredytową rząd odświeża stare instrumenty dla osób, które mają problemy ze spłatą rat. Niemal 60 proc. Polaków uważa, że państwo powinno wesprzeć kredytobiorców.

Raty kredytów urosły przez ostatnie pół roku co najmniej o kilkadziesiąt procent w odpowiedzi na wysoką inflację. Rząd podnosi stopy procentowe, ale raty są coraz droższe głównie ze względu na WIBOR. To właśnie jego zmianę na inny wskaźnik zaproponował rząd jako najbardziej innowacyjny element tarczy kredytowej. Oprócz tego rząd odświeża dostępne już wcześniej wakacje kredytowe oraz zwiększa środki w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. 

Zobacz wideo Rządowy pakiet pomocy dla kredytobiorców przyniesie pomoc przy spłacie kredytu? Pytamy eksperta

Polacy opowiadają się za pomocą kredytobiorców

"Czy państwo powinno wspomóc kredytobiorców złotówkowych w związku ze wzrostem stóp procentowych?" - takie pytanie zadało ankietowanym United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" oraz RMF FM. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

58,8 proc. odpowiedziało na to pytanie twierdząco. 32,6 proc. głosów oddano na opcję "raczej tak" i 26,2 proc. na "zdecydowanie tak". Przeciwko było 32,2 proc., ale odpowiedź "zdecydowanie nie" wskazało tylko 8,7 proc. badanych, a "raczej nie" 23,5 proc. Tylko 9 proc. ankietowanych wskazało na opcję "trudno powiedzieć". 

Wskazano również rozkład głosów z podziałem na elektorat. 81 proc. zwolenników Lewicy jest za pomocą kredytobiorcom. Wśród głosujących na PiS oraz KO 64 proc. chce wsparcia od rządu. Przeciwko są wyborcy Konfederacji (78 proc.) oraz PSL (69 proc.). 

Ponadto również blisko 60 proc. Polaków uważa, że wysokie raty kredytów to wina prezesa NBP oraz rządzących - wynika z ankiety IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". 31,1 proc. ankietowanych jako winnego wskazało Glapińskiego, a 28,2 proc. PiS i cały rząd. 22,4 proc. uważa, że to wina Władimira Putina i wojny w Ukrainie, a tylko 6,6 proc. wskazuje na Unię Europejską. 11 proc. nie wiedziało kogo obarczyć winą za wysokie raty kredytów. 

Wnioski o wsparcie kredytobiorców można już składać

Wnioski o wsparcie przy spłacaniu zobowiązań można już składać - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Aby skorzystać z pomocy, należy spełnić jeden z poniższych warunków:

  • posiadać status bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców;
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczać muszą 50 proc. miesięcznych dochodów;
  • miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekraczy określonej kwoty - w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wnioski o pomoc w ramach FWK można składać elektronicznie.

Maksymalne wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie kwotę 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach.

Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

***

Czy opłaca się zamieniać kredyt hipoteczny na taki ze stałą stopą oprocentowania? Czy w ogóle jest teraz sens zadłużać się na zakup mieszkania? Co z rządowymi propozycjami dla kredytobiorców? Zapraszamy do przysyłania pytań na adres news_gazetapl@agora.pl. Już jutro, w czwartek 12 maja, o 12:00 odpowie na nie w programie na żywo Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: