Waldemar Buda o KPO: Polska złoży wniosek do KE. Podał termin i zdradził, kiedy otrzymamy pieniądze

Wniosek o wypłaty z Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w lipcu tego roku - powiadomił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Wyjaśnił, że Polska może liczyć w 2022 r. na 4,1 mld euro.

Komisja Europejska będzie miała kilka tygodni na rozpatrzenie wniosku w sprawie KPO, a pierwszych płatności będziemy mogli się spodziewać we wrześniu - powiedział w poniedziałek na antenie TVP1 Waldemar Buda. Jak mówił, pierwsza transza środków z KPO w tym roku z części grantowej wyniesie 2,8 mld euro, czyli ponad 11 mld zł, a z części pożyczkowej 1,3 mld euro, czyli ok. 6 mld zł.

- Środki te przeznaczymy m.in. na szpitalnictwo i doskonalenie systemu kształcenia studentów medycyny, OZE, rozwój usług społecznych - takich jak żłobki, a także inwestycje w cyfryzację - wyjaśnił minister rozwoju i technologii.

Co z KPO? Piotr Müller: Jeżeli zostanie przyjęta ustawa prezydenta, będzie to oznaczało wypłatę środków

Rzecznik rządu Piotr Müller we wtorek został zapytany o kwestię porozumienia Komisji Europejskiej w sprawie KPO. - Jestem przekonany, że akurat na tym poziomie, jeśli chodzi o KPO, doszliśmy do takiego porozumienia, że jeżeli zostanie przyjęta ustawa pana prezydenta, która jest w Sejmie, będzie to oznaczało wypłatę środków - wyjaśnił w programie "Jedziemy" TVP Info.

Z kolei Waldemar Buda mówił na początku maja, że Polska realizuje postulaty Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE chce bowiem likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Mamy uzgodnienia dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości w części dotyczącej Sądu Najwyższego i odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. I zamierzamy się z tego wywiązać, proces legislacyjny już trwa - mówił Buda. Podkreślał, że większość spornych kwestii została rozwiązana i że "porozumienie jest blisko". - W mojej ocenie 95 proc. spraw mamy już przepracowanych - stwierdził w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl.

Polska wciąż czeka na KPO. Chodzi o miliardy złotych

W ramach Krajowego Planu Odbudowy do Polski może trafić 23,9 mld euro w ramach dotacji i kolejne 34,2 mld zł w formie pożyczki. Łącznie nasz kraj czeka więc na 58 mld euro, co w przeliczeniu na naszą walutę daje ok. 270 mld zł. Źródłem pieniędzy jest unijny Fundusz Odbudowy, powołany do życia w odpowiedzi na wybuch pandemii COVID-19. Środki z KPO mają posłużyć m.in. do reformy rynku pracy, wsparcia dla mieszkalnictwa, zmiany finansowania szpitali, czy wprowadzeniu w Polsce nowego typu przedsiębiorstw.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czy rząd PiS-u dogada się z Brukselą ws. funduszy? Siemoniak: Tak
Więcej o: