Straż Graniczna zyska kolejne uprawnienia - wlepi nowe mandaty kierowcom. Kary mogą sięgać 2500 zł

MSWiA chce zwiększyć uprawnienia Straży Granicznej. Funkcjonariusze będą mogli wystawiać kierowcom nowe mandaty opiewające na kwotę nawet 2500 zł - wynika z przygotowanego projektu rozporządzenia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt przepisów zmieniających rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Projekt znajduje się obecnie na etapie uzgodnień. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w 14 dni od jego przyjęcia.

Nalepka na szybę samochodu. Gdzie dostać? Jej brak może skutkować mandatem Nalepka na szybę samochodu. Gdzie dostać? Jej brak może skutkować mandatem

Straż Graniczna zyska nowe uprawnienia

MSWiA chce nadać Straży Granicznej nowe uprawnienia - chodzi o możliwość wystawienia mandatu w przypadku stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego na skutek niezachowania należytej ostrożności (mandat 2500 zł, 5 tys. zł w recydywie), nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu i innego zachowania naruszającego prawa pieszych (mandat 1500 zł, 3 tys. zł w recydywie), naruszenia zakazu wyprzedzania (mandat w wysokości 1000 zł, od września będzie to 2000 zł) i objeżdżania zapór na przejazdach kolejowych (2000 zł mandatu, 4 tys. zł w recydywie).

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Resort wyjaśnia, że nowe uprawnienia mają ułatwić pracę Straży Granicznej, która w przypadku wykroczeń często musi wzywać funkcjonariuszy policji. "W praktyce, w wielu podejmowanych interwencjach, funkcjonariusze Straży Granicznej nie mogą stosować środków właściwych dla trybu mandatowego wobec uczestników ruchu drogowego, ze względu na brak stosownego uprawnienia" - czytamy w uzasadnieniu.

"Takie sytuacje wymuszają potrzebę zwracania się o pomoc do funkcjonariuszy policji w celu nałożenia na sprawcę wykroczenia grzywny w drodze mandatu karnego. Powoduje to obniżenie efektywności działań Straży Granicznej jak i policji, w tym dodatkowe koszty ekonomiczne interwencji związane z dojazdem funkcjonariuszy policji lub też kierowaniem do sądu wniosków o ukaranie" - podkreśla MSWiA.

Ceny paliw na stacjach stale drożeją Jeśli rząd nie przedłuży tarczy inflacyjnej, ceny paliwa latem powyżej 8 zł

Straż Graniczna już może wystawiać mandaty

Warto dodać, że Straż Graniczna już teraz posiada uprawnienia do wystawiania mandatów. Funkcjonariusze mogą np. zatrzymać pojazd na drodze, sprawdzić dokumenty samochodu i kierowcy oraz wystawić grzywnę. SG może również nakładać kary np. za niszczenie znaków drogowych oraz niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych, jazdę bez uprawnień lub wymaganych świateł, zanieczyszczanie drogi publicznej czy tamowanie ruchu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo 207 km/h na obwodnicy to "zdecydowanie za szybko". Policja wystawiła spory mandat
Więcej o: