Nalepka na szybę samochodu. Gdzie dostać? Jej brak może skutkować mandatem

Nalepka na szyby samochodów, która uprawnia pojazdy do wjazdu do strefy czystego transportu, zaczęła obowiązywać od 4 maja. Za brak oznakowania grozi kara w wysokości 500 zł. Gdzie kierowcy mogą dostać naklejkę?

Nalepka powinna zostać umieszczona w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. 31 marca 2022 r. minister klimatu i środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie jej wzoru, ale przepisy weszły w życie na początku maja. Uprawnia ona pojazdy do wjazdu do strefy czystego transportu. 

Zobacz wideo Nietoperze są żywym barometrem zmian klimatycznych. W Polsce szybko ubywa gatunków zimnolubnych

Choć w Polsce żadna ze stref jeszcze nie została wyznaczona, to od 4 maja, trzeba pamiętać, że po ich stworzeniu brak odpowiedniego oznakowania będzie wiązał się z mandatem. Zgodnie z art. 96c. Kodeksu wykroczeń: "Kto nie przestrzega zakazu wjazdu do strefy czystego transportu, podlega karze grzywny do 500 złotych".

Przykładowy wzór nalepki w przypadku Miasta Stołecznego WarszawyPrzykładowy wzór nalepki w przypadku Miasta Stołecznego Warszawy gov.pl

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Nalepka na szybę samochodu. Gdzie dostać?

Na razie brak informacji o tym, gdzie kierowcy mogą otrzymać taką nalepkę. Sposób ich wydawania sprecyzuje rada gminy w uchwale, w której określi strefy czystego transportu. Dopiero wtedy pojawią się informacje, gdzie można je zakupić. Cena nie powinna przekraczać 5 zł. Zgodę na wjazd kierowca uzyska na podstawie roku produkcji pojazdu lub rodzaju paliwa.

Na znaku pojawi się symbol oznaczający strefę czystego transportu (D-54), a także informacja o rodzaju paliwa, numerze rejestracyjnym, nazwie gminy oraz to, czy naklejka została wydana z wyłączeniem którychś gmin ze strefami czystego transportu. 

"Posiadacze nisko i zeroemisyjnych pojazdów będą mogli wjeżdżać do stref w całej Polsce"

Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych obowiązuje od grudnia 2021 roku. Na jej mocy władze miasta mogą decydować, które auta wpuszczą do strefy czystego transportu. Drogę wolną mają samochody elektryczne, napędzane wodorem oraz gazem ziemnym, a także pojazdy uprzywilejowane i takie, których dostęp do obszaru ograniczonego jest konieczny ze względu na wykonywanie zadań dobra publicznego. 

"Dzięki wprowadzonym zmianom posiadacze nisko i zeroemisyjnych pojazdów, którzy nie mają specjalnych tablic, będą mogli wjeżdżać do stref w całej Polsce" - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Osoby niepełnosprawne na mocy ustawy są zwolnione od zakazu wjazdu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: