Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie wskazuje, że 22 chińskich emitentów obligacji śmieciowych (czyli takich, które są obciążone ponadprzeciętnym ryzykiem i łatwo mogą stać się bezwartościowe), którzy od początku 2022 r. okazali się niewypłacalni lub zmienili warunki długu, było powiązanych z rynkiem nieruchomości.
Więcej informacji gospodarczych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Goldman Sachs podwyższył prognozę tegorocznych niewypłacalności chińskich spółek emitujących obligacje śmieciowe z 19 proc. do 31,6 proc. - podaje Agencja Reutera. Bank z siedzibą w Nowym Jorku podwyższył też prognozę niewypłacalności emitentów takich obligacji w Azji z 9,3 proc. do 15,5 proc. Tym samym zbliżyła się ona do rekordowej wartości z 2021 r., która wyniosła 17,8 proc.
PKB Chin w I kwartale 2022 r. wzrósł o 4,8 proc. rok do roku. Tymczasem średnia oczekiwań analityków zakłada +4,4 proc. Jest to jednak wyraźna poprawa w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku, kiedy PKB wzrósł o 4 proc.
Według najnowszej prognozy Goldman Sachs, opublikowanej w środę, wzrost gospodarczy Chin w 2022 r. wyniesie 4 proc. Wcześniejsze przewidywania banku zakładały wzrost na poziomie 4,5 proc. - podaje Bloomberg. Według tej nowej prognozy, władze Chin zapanują nad sytuacją pandemiczną, a rynek nieruchomości odżyje. Ekonomiści obniżyli z kolei swoją prognozę na II kwartał. Teraz Goldman Sachs przewiduje spadek PKB Chin aż o 7,5 proc. kwartał do kwartału (poprzednio zakładał wzrost o 2 proc.).
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina